Maailma esilinastus

Ärata mind

Ingliskeelne pealkiri
Wake Me
Pealkirja originaal
Zbudi me
Režissöör
Marko Šantić
Riik
Sloveenia, Horvaatia, Serbia
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Kriitikute valikud võistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
keskkond, inimene vs ühiskond

Suurepärane kaasaegne draama, mille tegevus toimub Sloveenia linnakeskkonnas, fantastiliste värskete näitlejatega Euroopa tõusvate tähtede hulgast, silmapaistva operaatoritöö ja ülimalt fokusseeritud montaažiga.

Selles intelligentses sulamis filmidest „Tõlkes kaduma läinud“ (Sofia Coppola, 2003) ja „Mementost“ (Christopher Nolan, 2000) kaotab peategelane Rok mälu ja muutub pealtnäha paremaks inimeseks. Või võtab tema ultraradikaalne minevik tema isiksuse taas üle?

Rok, kes peab palju üle elama ning verd valama, meenutab Bruce Willist Walter Hillsis 1996. aasta hittfilmis „Last Man Standing“ või Daniel Day-Lewist filmis „There Will Be No Blood“ (rež Paul Thomas Anderson, 2007).

See ehe Euroopa koostööfilm Danijel Hočevari juhtimisel (kelle „Rezevni deli“ esitas Sloveenia võistlusfilmina 2003. aasta Berlinalele) oli minu jaoks ilmselge valik. Eksinud hing sassis maailmas. Vaimustavalt korrapärane filmielamus, mis tõestab kujutiste olulisust: leida elu erilisi ilmeid, kui üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna.

Niki Nikitin

Režissöör
Marko Šantić
Stsenarist
Marko Šantić, Goran Vojnović, Sara Hribar
Osades
Jure Henigman, Živa Selan, Timon Šturbej, Nataša Barbara Gračner, Jurij Drevenšek
Produtsent
Danijel Hočevar, Zala Opara
Operaator
Ivan Zadro
Monteerija
Vladimir Gojun
Helilooja
Jan Vysocky
Produktsioon
Vertigo
Kestus
Keel
sloveeni, Bosnia
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Marko Šantić

Marko Šantić lõpetas filmi- ja telerežii eriala (AGRFT). Kaks tema kooli lõpufilmi said edukaks ka väljaspool kodumaad: „Good Luck Nedim“ pälvis 2005 parima lühifilmi auhinna Sarajevos ja peatudengiauhinna Tribecas ning „Hole“ žürii auhinna Sarajevos 2006. Tema viimane lühifilm „Blue Peter“ (2016) võitis 9 auhinda ja linastus enam kui 90 eri festivalil. Tema debüütmängufilm „Seduce Me“ (2013) pälvis Grand Prix Euroopa filmide festivalil Los Angeleses. Ta on lavastanud telefilmi „Together“ ja koos kolleeg Sara Hribariga mängufilmi „Lada Kamenski“ (2018). Film esilinastus Montreali filmifestivalil ja on tänaseks pälvinud 11 auhinda.

Filmograafia
Zapelji me (Seduce Me, 2013), Lada Kamenski (2018, co-dir), Together (2018), Wake Me (2022)

Seansid

6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss110402 / Ärata mind
Subtiitridinglise
Q&A külalisedMarko Šantić (Director General), Jure Busic (Producer), Jure Henigman (Actor), Jurij Drevenšek (Actor), Živa Selan (Actress), Ivan Zadro (Cinematographer), Vladimir Gojun (Film Editor), [object Object]
Q&A kestus
Seansi kestus
Saal 1 Kino Artis
Seanss101504 / Ärata mind
Subtiitridinglise
Seansi kestus
4. saal Apollo Kino Solaris
Seanss141301 / Ärata mind
Subtiitridinglise
Seansi kestus