Balti esilinastus

Pilguta ka!

Ingliskeelne pealkiri
Remember to Blink
Pealkirja originaal
Per arti
Režissöör
Austėja Urbaitė
Riik
Leedu
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Balti filmi võistlusprogramm
Žanr
psühholoogiline draama
Teema
põlvkondade vaheline konflikt, peresuhted

Kui kaugel on egoism armastusest? Lastetu prantslastest paar Jacqueline ja Leon on just jõudnud lõpusirgele Karolina ja Rytise, Leedust pärit õe ja venna lapsendamisprotsessiga. Pealtnäha hoolitsevad vanemad palkavad kakskeelse leedu keelt õppiva üliõpilase Gabrielè, kes on innukalt valmis neile abi pakkuma, et aidata lastel uues kodus paremini kohaneda ja hoida ära võimalikke tõlkes kaduma minevaid apsakaid. Paraku tekitavad eri kultuurid, kokkusobimatud hoiakud, kardinaalselt erinevad väärtushinnangud ja vastuolulised kasvatusmeetodid peagi täiskasvanute vahel konflikte. Vastastikune usaldamatus on ilmselge. Jacqueline’i ja Gabrielé paratamatu kokkupõrge tekitab kahtlusi ka laste tuleviku osas.

Pärast kaht auhindu võitnud lühifilmi „Bridges“ ja „The Etude“ uurib Austéja Urbaitè oma enesekindlas ja jõulises debüütmängufilmis isekuse, ülbuse, allaheitliku lojaalsuse, kiiva pühendumise, liigse ärevuse ja isegi armukadeduse nähtamatuks jäävaid, kuid tavaliselt hävitavaid mõjusid erinevates suhetes. Varem või hiljem kerkib kõigi tunnete kohale manipulatsioonivõim. Režissöörile pakub huvi vaadelda tervisliku austuse piiridest üle astumise võimalikke tagajärgi. Ta tõstatab olulisi ja raskeid küsimusi täiskasvanute õigusest vormida või muuta laste identiteeti olukorras, kus lapsel ei jää üle muud kui sõna kuulata.

Kahes keeles filmitud provotseeriva psühhodraama muudavad tugevaks ülimalt kogenud näitlejate esitused (leedulanna Dovilé Kundrotaité õppis oma esimeseks peaosatäitmiseks ära prantsuse keele) ning mittenäitlejatest lapsed, kes mõjuvad esmakordselt kaamera ette astudes ülimalt veenvalt.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Austėja Urbaitė
Stsenarist
Austėja Urbaitė
Osades
Dovilė Kundrotaitė, Anne Azoulay, Arthur Igual, Inesa Sionova, Ajus Antanavičius
Produtsent
Živilė Gallego
Operaator
Julius Sičiūnas
Monteerija
Gabrielė Urbonaitė, Austėja Urbaitė
Helilooja
Domas Strupinskas
Produktsioon
Fralita Films
Kestus
Keel
leedu, prantsuse
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Austėja Urbaitė

Austėja Urbaitė kasvas üles metsiku looduse rüpes väikeses külas Vilniuse lähedal. 2010 alustas ta filmirežii õpinguid Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Tema tudengilühifilm „The Etude“ (2013) pälvis suurt tähelepanu ja oli prelüüdiks tema esimesele professionaalsele lühifilmile „The Bridges“ (2015). Mõlemad filmid pälvisid eri filmifestivalidel hulgaliselt auhindu. „Pilguta ka!" on Austėja esimene täispikk mängufilm lavastajana.

Filmograafia
Per Arti (Remember to Blink, 2022)

Parima Balti filmi stipendiumi 5000 € väljapanija

Seansid

9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss100702 / Pilguta ka!
Subtiitridinglise
Q&A külalisedAusteja Urbaite (Film Director), Zivile Gallego (Producer), Anne Azoulay (Actress), Dovile Kundrotaite (Actress)
Q&A kestus
Seansi kestus
8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss120603 / Pilguta ka!
Subtiitridinglise
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170401 / Pilguta ka!
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga