PÖFFi esitlusüritus ja film 'Karikakramäng'
Kolm ajatut armastuslugu, üks hoogne uus algus.
Pimedate Ööde filmifestival tuleb seekord teisiti – kõigile huvilistele avatud TASUTA esitlusüritusega.
Kuidas on eelarvekärped mõjutanud PÖFFi? Mis loom on Susi AI? Kes saab elutööpreemia?
Sellest kõigest räägime neljapäeval, 31. oktoobril kell 14 Artise kinos (Estonia pst 9).
Ja mitte ainult ei räägi – näitame ka värskelt restaureeritud filmikassetti „Karikakramäng”, mille juhatavad sisse autorid Peeter Urbla ja Peeter Simm.
Aastal 1977 valminud legendaarne lühifilmide kogumik tähistas uue hingamise saabumist Eesti filmikunsti.
Andrei Tarkovski juhendamisel, Peeter Urbla („Promenaad”), Toomas Tahveli („Salakütt”) ja Peeter Simmi („Tätoveering”) lavastajakäe ning Arvo Iho kaamerasilma all valminud lugusid ühendab igihaljas komplitseeritud armastuse teema. Stagnaaja vaatajat köitis ehk ka novellide toonases kontekstis intrigeeriv aegruum: 1930. aastad iseseisvas Eestis.
Kurt Vonneguti jutustusel põhinevas „Promenaadis” astub üles end „Ukuarus” kohaliku publiku südamesse mänginud näitlejapaar Elle Kull ja Lembit Ulfsak; roma ja eesti kultuuri põimivas, hoogsalt humoorikas „Tätoveeringus” teeb oma esimese rolli Eesti kinonäitlejate raudvara Arvo Kukumägi.
Nii on kirjutanud „Karikakramängu” kohta filmiarhiivi direktor Eva Näripea.
Film digiteeriti 6K-resolutsioonis Rahvusarhiivis ja restaureeriti 4K-resolutsioonis osaühingus Ratus 2024. aastal.
Lisaks sponsorite üllatused ja auhinnaloos.
Tule saa osa PÖFFi telgitagustest ja Eesti filmiklassikast!
NB! Sissepääs TASUTA PILETI alusel.
Peeter Simm (1953) lõpetas Moskva Üleliidulise Kinematograafiainstituudi, on paljude Eesti filmi kullafondi kuuluvate mängu- ja dokfilmide autor ning Tallinna Ülikooli õppejõud. Tema mitmekesise loomingu peamised märksõnad on sotsiaalne teravus, koloriitsed karakterid ja pilkupüüdev pildikeel.
Karikakramäng: Tätoveering (Daisy Petal Game: Tattoo, 1977, short), Ideaalmaastik (The Ideal Landscape, 1980), Arabella, mereröövli tütar (Arabella, the Pirate’s Daughter, 1982), Head käed (Good Hands, PÖFF 2001), Vee peal (On the Water, PÖFF 2020)
Peeter Urbla (1945) on filmilavastaja, -stsenarist ja -produtsent, kelle režiitöid on tugevalt mõjutanud tema kunstiajaloohariduse taust. Produtsendina on ta toetanud paljude noorte filmitegijate karjääri ning edendanud Eesti filmitööstuse rahvusvahelisi
sidemeid.
Karikakramäng: Promenaad (Daisy Petal Game: Promenade, 1977, short), 31. osakonna hukk (Murder on the 31st Floor, 1979–1980), Ma pole turist, ma elan siin (I’m Not a Tourist, I Live Here, 1988), Balti armastuslood (Three Baltic Love Stories, 1992), Stiilipidu (Shop of Dreams, PÖFF 2005)
Toomas Tahvel (1941–1997) sai hariduse näitejuhina, töötades Tallinnfilmis mängufilmide võttegruppides ja hiljem Eesti Telefilmis dokumentaalfilmide loojana.
Karikakramäng: Salakütt (Daisy Petal Game: Poacher, 1977, short), Filmiproov kuningast (Casting a King, 1979, doc), Jaapani mere kaldal (On the shore of the Sea of Japan, 1980, doc), Sajandiring (Centenary Cycle, 1985, doc)