Maailma esilinastus

Patsient#1

Ingliskeelne pealkiri
Patient#1
Režissöör
Rezo Gigineishvili
Riik
Gruusia
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
inimene vs ühiskond, reetmine, ajalugu, ajaloolised isikud

Filmi „Patsient#1“ režissöör Rezo Gigineišvili on sündinud Gruusias. Lapseeas läks perekond elama Moskvasse. Pärast filmikooli lõpetamist kujunes temast äriliselt edukas filmitegija Venemaal. Autori rahvusvaheline tuntus saabus aga Gruusia filmiga „Pantvangid“ (2017), kus ta kaugenes meelelahutuslikust kinost hoopis tõsise draama juurde.

Medõde Saša töötab nõukogude impeeriumi valitsuse kliinikus. Ta määratakse personali koosseisu, kes peab hoolitsema lootusetult haige partei peasekretäri eest. Patsient on ammu kaotanud reaalsustaju. Seda mitte ainult haiguse tõttu, vaid eelkõige seepärast, et ta on olnud kaua riigi ladvikus. Vanal mehel on illusioon, et tema haldab võimu. Tegelikult on ta aga juba ammu marionett inertsist toimivas süsteemis.

Gigineišvili uus film on samuti toodetud Gruusias. Selle filmiga näitab 41-aastane režissöör lõplikult oma küpsust mõtestada ka praegusel hetkel ühiskonnas toimuvat, lahata võimu groteskseid ilminguid. See tuleb eriti esile autori lähenemises eaka patsiendi isikule. Situatsioon on naeruväärselt jabur ja samas absurdselt nukker. Gigineišvili on olnud isikliku eluga pidevalt Venemaa seltskonnakroonika kõrgendatud tähelepanu all. Kui seda filmi aga selles riigis imekombel näidataks, siis kindlasti muutuks ka kuvand. Tegemist on tähelepanu vääriva autoriga, kellel on midagi öelda – rääkides minevikust, saame mõelda olevikule.

Mihkel Möölman

Režissöör
Rezo Gigineishvili
Stsenarist
Aleksandr Rodionov, Rezo Gigineishvili
Osades
Aleksandr Filippenko, Olga Makeeva
Produtsent
Archil Gelovani, Sergey Yahontov
Operaator
Piotr Bratersky
Produktsioon
Independent Film Project
Kestus
Keel
vene
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Rezo Gigineishvili

Rezo Gigineishvili (1982) lõpetas 2005. aastal filmirežii eriala VGIK-is (Marlen Hutšijevi klass). Ta on lavastanud enam kui 150 muusikavideot ja reklaamklippi, teinud mitu täispikka filmi ja olnud kahe filmi kaaslavastaja. Ta 2007. aasta põnevusfilm „Pantvangid“ oli suur hitt, esilinastus Berliini filmifestivali Panorama sektsioonis ja osales enam kui 30 rahvusvahelisel festivalil, sh Telluride’is, Edinburgh’s, Thessalonikis, Shanghais, Haifas, Kairos.

Filmograafia: Zhara (Kuumalaine, 2006), Bez muzhchin (2011, co-dir), Lyubov s aktsentom (2012), Bez granits (2015, co-dir), Zalozhniki (Hostages, 2017), Pro lyubov. Tolko dlya vzroslykh (2017, co-dir), Trezvyy voditel (2019), Patient No. 1 (2023)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt, Auhind parimale režissöörile, stipendium 5000€ Alexelalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070101 / Patsient#1
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedRezo Gigineishvili (Director, Screenwriter), Archil Gelovani (Producer), Sergei Yahontov (Producer), Alexander Filippenko (Cast)
Q&A kestus
Seansi kestus
3. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss084301 / Patsient#1
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss090804 / Patsient#1
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170902 / Patsient#1
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga