Maailma esilinastus

Öö

Ingliskeelne pealkiri
Night
Pealkirja originaal
Natt
Režissöör
Mona J. Hoel
Riik
Norra
Aasta
2022
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
peresuhted, lapsed

Mona Hoel on kirjutanud oma nime filmilukku kas või juba sellega, et ta on olnud ainuke Norra režissöör, kes on osalenud Dogma95 liikumises. Mäletatavasti koosnes see filmiesteetiline manifest kümnest käsust, kuidas filmi teha. Viimased aastad on autor tegelenud samuti kümne käsuga, kuid seda hoopis luterliku katekismuse mõistes. PÖFFile esitatud film on saanud tõuke kuuendast käsust, kuid autor tõlgendab seda täiesti omamoodi. Kirjasõna ja elutõde põrkuvad dramaatilisel moel.

Emma on abielus, kuid mehega koos ei ela. Tal on ainuhooldusõigus paari kahele väikesele tütrele. Saanud fataalse diagnoosi ja prognoosi, et tal on elada jäänud vaid mõned kuud, peab naine lahendama kõige olulisema: tütarde tuleviku pärast tema lahkumist. Tal on olemas sõber, kes on nõus lapsed enda juurde võtma ja kellega tüdrukud on harjunud. Et aga kõik nii läheks, peab ta saama nõusoleku laste isalt, Falkilt. Emma sõidab kaugel elava mehe juurde, kuid seal juhtunu viib selleni, et Emma peab lõpuks ennast ületama: rääkima Falkist ja vastama küsimustele, miks ta ei ole lahutatud.

Hea stsenaarium, suurepärased näitlejad, nauditav filmi rütmitunnetus loo jutustamisel ning tähelepanu vääriv süžeed toetav muusikaline kujundus. Koduvägivalla teema on jätkuvalt aktuaalne. Mona J. Hoel oma filmiga räägib sellest veenvalt.

Mihkel Möölman

Režissöör
Mona J. Hoel
Stsenarist
Mona J. Hoel
Osades
Henrik Rafaelsen, Jørgen Langhelle, Guri Glans, Marie Louise Tank
Produtsent
Mona J. Hoel
Operaator
Anders Hoft
Monteerija
Trude Lirhus
Produktsioon
Freedom From Fear
Levitaja
Norwegian Film Institute
Kestus
Keel
norra
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Mona J. Hoel

Filmograafia Noe beroligende (At Easy, 1995), Når nettene blir lange (2000, Jõulud onnis, PÖFF 2001), Salto, salmiakk og kaffe (Chlorox, Ammonium and Coffee, 2004), Skal dere gå allerede? (2019), Natt (Night, 2022)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss150102 / Öö
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedMona Johanne Hoel (Film Director, Scriptwriter, Producer), Guri Glans (Actress), Anders Hoft (Cinematographer), Trude Lirhus (Editor), Nils Petter Molvaer (Composer)
Q&A kestus
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss162303 / Öö
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170603 / Öö
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Q&A ehk vestlus filmitegijaga