Eesti esilinastus

Naise sõna

Ingliskeelne pealkiri
She Said
Pealkirja originaal
She Said
Režissöör
Maria Schrader
Riik
USA
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Screen International kriitikute valik
Žanr
draama
Teema
ahistamine, aktivism

Kui palju unustamatuid hetki pimedas kinosaalis on meile pakkunud filmistuudio Miramax ning selle kauaaegne juhtfiguur Harvey Weinstein? Ilmselt rohkem, kui hetkel PÖFFi paljude filmide seast kinopärleid otsivad filmisõbrad meenutadagi suudavad. Mõni aasta tagasi hakkas aga päevavalgele triivima lugematul hulgal lugusid sellest, kuidas hoopis teistlaadi unustamatuid hetki suutis Weinstein aastate jooksul pakkuda sadadele naistele, kinosaali asemel toimumispaigaks peaasjalikult filmimoguli hotellisviit...

See on lugu filmimaailma suurkuju languse algusest, peategelasteks kaks New York Timesi ajakirjanikku, Jodi Kantor (Zoe Kazan) ja Megan Twohey (Carey Mulligan), kes olid aastaid oma tööandja leheveergudel kajastanud ahistamisi ja tagakiusamisi tööpostil ning kes ei peljanud nende juhtumite taga olnud võimukate meeste tiibu kärpida ning neid vastu nende tahtmist avalikkuse tähelepanu alla kiskuda.

Harvey Weinsteini juhtumiga tegelema asudes tuligi kahel südikal naisel leida kogu selles tõendite hunnikus leida kuldne kesktee ja tasakaal. Kuigi hiireklikke oleks ilmselt rohkem kogunud lugu, kus oleks keskendutud Weinsteini poolt ahistatud kuulsatele näitlejatele, oleks taoline lähenemine marginaliseerinud kõiki neid kümneid ja veel kord kümneid filmimeka reatöötajaid, kes olid omal ajal üksnes armetu hüvitise eest vaikima sunnitud. Peenetundeliselt tehtud linalugu ei ürita rahuldada meie kollektiivset sensatsioonihimu, selle asemel näidatakse meile, milliste hiiglaslike heinakuhjade alt ja vahelt kaks ristisõdijat vajalikud niidiotsad leidsid ja ühtseks looks punusid. Film on samasugune kummardus uurivale ajakirjandusele. nagu seda oli ka aastatetagune parima filmi Oscari laureaat „Päevavalgele“.

Timo Diener

Režissöör
Maria Schrader
Stsenarist
Rebecca Lenkiewicz
Osades
Carey Mulligan, Zoe Kazan, Patricia Clarkson
Produtsent
Lexi Barta, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Brad Pitt
Operaator
Natasha Braier
Monteerija
Hansjörg Weißbrich
Helilooja
Nicholas Britell
Produktsioon
Annapurna Pictures, Plan B Entertainment
Levitaja
Estonian Theatrical Distribution
Rahvusvaheline müük
Universal Pictures
Kestus
Keel
inglise
Teised festivalid
London
Režissöör
Maria Schrader

Maria Schrader (1965)

Filmograafia:
Meschugge (The Giraffe, 1998, co-dir), Liebesleben (Love Life, 2007), Vor der Morgenröte (Stefan Zweig: Farewell to Europe, 2016),
Ich bin dein Mensch (I'm Your Man, 2021), She Said (2022)

Liebesleben (Love Life, 2007), Vor der Morgenröte (Stefan Zweig: Hüvasti, Euroopa, PÖFF 2016), Ich bin dein Mensch (I'm Your Man, 2021)

Seansid

7. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss030503 / Naise sõna
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss092301 / Naise sõna
Seansi kestus
3. saal Apollo Kino Solaris
Seanss161204 / Naise sõna
Seansi kestus
Treiler