PÖFF : BNFF

Maailma esilinastus

Mooniväli

Ingliskeelne pealkiri
Poppy Field
Pealkirja originaal
Câmp de maci
Režissöör
Eugen Jebeleanu
Riik
Rumeenia
Aasta
2020
Programm
Debüütfilmide võistlusprogramm
Žanr
mängufilm

Lahing reegli üle, milliseid filme peab tegema ja milliseid ei tohiks üldse näidata, tundus alles hiljaaegu pikkamisi hääbuva ajaloonähtusena. Tänaseks on see vastuseis lahvatanud teatud filmide osas, mida ühed pärgaksid auhindadega, samal ajal kui teisel pool maakera asuvas Euroopa Liidu riigis tahetakse neid täielikult ära keelata.

„Mooniväli” on inspireeritud 2018. aastal Ivana Mladenovici auhinnatud draamafilmi „Soldiers. A Story from Ferentari” protesti tõttu katkestatud kinolinastusest. Loetud päevad varem peatati samas kinos prantsuse draama „120 lööki minutis” linastus religioonist kannustatud põhjustel, mille taustal on taolised LGBT-filmid kõlvatuse etaloniks. „Mooniväli” ei näita vabaduse ja vagaduse duellis kummagi suunas süüdistava näpuga. Vastupidi, film seob selle plahvatusohtliku vastuseisu ühte peategelasesse. Cristi on lugupeetud politseinik, kes saabub koos oma üksusega korda looma mässus, mille on tekitanud protest järjekordse LGBT-teemalise kinoseansi vastu. Kõik Cristi ümber kaotab kontrolli hetkest, mil tema endine poiss-sõber politseiniku ära tunneb. Üha eskaleeruvamast mässust koorub välja rahumeelt lämmatav kapp, kus end varjates pole võimalik vahet teha, kas teisel pool kõnnivad abistavad sõbrad või vihkamist täis vaenlased.

Filmi meisterlikult nüansseeritud režii koos stsenaariumi, montaaži ja operaatoritööga kerivad selles spiraalis summutatud pinevuse viimase vindini.

Elise Eimre

Režissöör
Eugen Jebeleanu
Stsenarist
Ioana Moraru
Osades
Conrad Mericoffer, Alexandru Potocean, Radouan Leflahi, Cendana Trifan, Ionut Niculae
Produtsent
Velvet Moraru
Operaator
Marius Panduru
Monteerija
Catalin Cristutiu
Produktsioon
ICON Production
Kestus
Keel
romanian, inglise, prantsuse
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Eugen Jebeleanu

Eugen Jebeleanu on Rumeenia draama- ja filmilavastaja. On töötanud erinevates teatrites üle kogu maailma, sh Stuttgarti Riiklikus Teatris, kus ta lavastas R.W. Fassbinderi „Katzelmacheri“. Lyoni ooperimajas on tal valmimas kaasaegse ooperi projekt „I Was Looking the Ceiling and Then I Saw the Sky“ (John Adams). Tema lavastusi ja loomingut on demonstreeritud teatrifestivalidel Rumeenias, Poolas, Taanis, Saksamaal, Moldaavias ja Prantsusmaal. „Mooniväli“ on tema esimene filmilavastus.

Parima filmi auhind, stipendium 5000 eurot National Geographicult

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga