PÖFF : BNFF

Minu 20. sajand

Ingliskeelne pealkiri
My 20th Century
Venekeelne pealkiri
My 20th Century
Pealkirja originaal
Az én XX. századom
Režissöör
Ildikó Enyedi
Riik
Ungari, Saksamaa, Kuuba
Aasta
1989
Programm
Fookuses Ungari
Žanr
komöödia, ajalooline seiklusfilm
Teema
ühiskond, ajalugu, lapsepõlv

Tänavuse festivali avafilmi „Lugu minu naisest“ autori Ildikó Enyedi üks tuntumaid filme „Minu 20. sajand“ on siiani ajaproovile vastu pidanud.

Orvud Lila ja Dóra (mõlemat mängib Dorota Segda) adopteeritakse kahte eri perekonda ja tüdrukud kaotavad teineteisega kontakti. 20. sajandi algus toob aga naised taas kokku väga erinevates rollides. Ühest on sirgunud jõuka ettevõtja kaunis armuke, teine on oma elu pühendanud revolutsioonile. Hetk, mil Thomas Edison paneb põlema lambipirni ja sünnib elekter, saab saatuslikuks nii lahku kasvanud naistele kui ka ühiskonnale üldisemalt.

Ungari kriitikud hääletasid filmi 2000. aastal 12 parima kodumaise filmi hulka. 1989. aastal pälvis linateos parima debüütfilmi auhinna (Camera d'Or) auhinna Cannesi filmifestivalil.

Auhinnad ja festivalid:
1989 – Cannes Film Festival – “Camera d’Or” for the Best First Film
1989 – Edinburgh Film Festival – Special Prize 1
1989 – Las Vegas Film Festival – Special Prize, Author Prize
2018 – Berlinale Classics – Official Selection

Režissöör
Ildikó Enyedi
Stsenarist
Ildikó Enyedi
Osades
Dorota Segda, Oleg Yankovskiy, Paulus Manker, Péter Andorai, Gábor Máté
Produtsent
Archy Dolder, Gábor Hanák, Andrej Schwartz
Operaator
Tibor Máthé
Monteerija
Mária Rigó
Muusika
László Vidovszky
Produktsioon
Budapest Stúdió Vállalat, Freihändler Filmproduktion
Kestus
Keel
ungari
Subtiitrid
inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Ildikó Enyedi

Ildikó Enyedi (snd 1955) alustas karjääri kontseptuaalse ja meediakunstnikuna. Ta kuulus kunstnike rühmitusse Indigo ja Balázs Béla stuudiosse, mis oli ainuke sõltumatu Ida Euroopa filmistuudio enne 1989. aastat. Sealt algas ka Enyedi pikk karjäär filmirežissööri ja -stsenaristina. Tema esimene lavastus „Minu 20. sajand“ võitis Cannesis parima debüüdi auhinna (Camera d’Or) ja see valiti kõigi aegade 12 parima Ungari filmide hulka, samuti üheks parimaks aasta filmiks New York Timesi poolt. Tema järgmised filmid „Magic Hunter“, „Simon Magus“ ja „Tamas and Juli“ osalesid kõik mitmel rahvusvahelisel festivalil, sh Veneetsias, Locarnos ja Belfortis. 2017. aastal valminud film „Ihust ja hingest“ võitis parima filmi Kuldkaru auhinna Berliinis ja nomineeriti parima võõrkeelse filmi Oscarile. Tänavu Cannesis võistelnud „Minu abikaasa lugu“ on Enyedi kaheksas täispikk film.

Valik: Vakond (Mole, 1987), Az én XX. századom (My Twentieth Century, 1989, PÖFF 2021), Simon mágus (Simon, the Magician, 1999), Teströl és lélekröl (On Body and Soul, 2017), A feleségem története (The Story of My Wife, 2020)

Esitleb

Seansid

Saal 8 Coca-Cola Plaza
Seanss050601 / Minu 20. sajand
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Kinosaal Elektriteater
Seanss062202 / Minu 20. sajand
Subtiitridinglise
Seansi kestus