Rahvusvaheline esilinastus
Maa, mis laulab
Hämmastav muusikaline eepos toob ekraanile Läti rahvusliku ärkamisaja vastupanu vaimu.
Aastal 1873, vaid neli aastat pärast esimest eestlaste laulupidu ja inspireerituna selle edust, korraldasid Noorlätlaste vaprad mehed rõhuva tsensuuri valvsa pilgu all esimest korda Läti laulupidu. Suur pidu, kus osales 1003 lauljat – nii mehi kui ka naisi – muutis rahva ajaloo kulgu. See on erakordne näide vägivallata vastupanust imperialismi ikke alt pääsemiseks, mida juhtisid läti ettevõtjad, kirjanikud, kirjastajad ja tavalised külaelanikud, kelle hulgas oli ka kirglik koorijuht Jurģis (keda kehastab meie enda Priit Pius).
Māris Martinsons, kes on tuntud selliste teoste nagu „Kaotus“ ja „Amaya“ poolest, põimib meisterlikult üksikasjalikult uuritud mälestusi reaalsete ajalooliste faktide ja väljamõeldud lugudega, et luua muusikaline ülestõus Vene tsaaririigi rõhumise vastu. Suurepärasel heliribal kõlavad mitmed maailma parimad sümfooniaorkestrid ja koorid.
Edvinas Pukšta
Māris Martinsons (1960) alustas 1990ndate alguses televisioonikarjääri seriaalide ja telešõude stsenaristi, produtsendi ja režissöörina. Tema esimene telesse tehtud mängufilm „Anastasia” linastus 2006. aastal Montréali Maailmafilmi festivalil. Tema esimene täispikk mängufilm „Kaotus” pälvis parima režissööri auhinna Shanghai filmifestivalil ja linastus 2008. aastal ka PÖFFil. Film esitati Leedu poolt ka parima võõrkeelse Oscari nominendiks. Ka Martinsonsi teine film „Amaya“, mis oli tehtud Läti ja Hongkongi koostööl, esitati võõrkeelse filmi Oscarile, kuid seekord Läti poolt. PÖFFin on osalenud ka Martinsonsi neljas täispikk filmi „Jõulud. Alasti“ (2012).
Nereikalingi zmones (Kaotus, PÖFF 2008), Amaya (Hong Kong Confidential, 2010), Tyli naktis (Jõulud. Alasti, PÖFF 2012), OKI - In the Middle of the Ocean (2014), Magic Kimono (2017), Jaungada taksometrs (2018), Zeme, kas dzied (In he Land That Sings, 2024)
Balti Filmi võistlusprogrammi stipendium 5000€ Piletilevilt