Rahvusvaheline esilinastus

Lunastus - Grand prix võitja 2023

Ingliskeelne pealkiri
Misericordia - Grand Prix Winner
Režissöör
Emma Dante
Riik
Itaalia
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
emadus

See on Emma Dante kolmas mängufilm. Kaks esimest esilinastusid Veneetsia festivalil, pärast mida on neid näidatud paljudes riikides. Veelgi suurema tuntuse on autor saanud aga dramaturgi ja teatrilavastajana. „Lunastus“ on sündinud režissööri kirjutatud ja lavastatud näitemängu alusel, mida saab praegugi teatrilavadel näha.

Mereäärsel tühermaal, kuhu on tekkinud eluheidikute küla, elavad kolm prostituuti. See on elu karmis reaalsuses, mis koosneb vaesusest, harimatusest ja vägivallast. Ainuke helgem kiir nende elus on Arturo, kelle eest nad ühiselt hoolitsevad. Noormees on nõrgamõistuslik laps täiskasvanud kehas. Ta ema suri sünnitusel ja naised võtsid ta vastsündinuna oma hoole alla. Milline saab olema noormehe saatus keskkonnas, mida ta pole ise valinud ega saagi puude tõttu valida?

Arvatavasti poleks seda teatritükki ega filmi sündinud, kui autor poleks ise emaks saanud. Film ongi pühendatud tema peres kasvavale lapsendatud pojale. Teatrilavastaja taustaga režissöör on teemakäsitluses rõhutanud üldistavat tinglikkust. Samal ajal on ta pööranud selle loo jutustamisel tänu oskuslikule filmivahendite kasutamisele elulähedaseks realismiks. Režissöör on öelnud, et teda ei huvita loomingus mehed peategelasena. Teda huvitab Naine. Meesvaatajana on aga ääretult huvitav ja õpetlik tutvuda naise maailmaga läbi Emma silmade.

Mihkel Möölman

Režissöör
Emma Dante
Stsenarist
Emma Dante, Elena Stancanelli, Giorgio Vasta
Osades
Simone Zambelli, Simona Malato, Tiziana Cuticchio, Milena Catalano, Fabrizio Ferracane, Carmine Maringola, Sandro Maria Campagna, Marika Pugliatti, Georgia Lorusso, Rosario Pandolfo
Produtsent
Marica Stocchi
Operaator
Clarissa Cappellani
Monteerija
Benni Atria
Helilooja
Gianluca Porcu
Produktsioon
Rosamont
Rahvusvaheline müük
Charades
Kestus
Keel
itaalia
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Emma Dante

Emma Dante (1967) on tunnustatud Itaalia näitekirjanik, draamalavastaja, teatrinäitleja ja filmilavastaja. Pärast draamakooli lõpetamist Roomas läks Dante tööle Torinosse, kus noor näitleja vaimustus avangardteatrist esmalt vaataja ja hiljem ka osalisena. 2014. aastal debüteeris ta filmilavastajana teosega „Palermo tänav“, mis osales Veneetsia filmifestivali võistlusprogrammis ja mille eest pälvis Elena Cotti parima naisnäitleja preemia. Pärast debüütfilmi lavastas Dante ka oopereid. 2020. aastal linastus tema teine film „Macaluso õed“, mis põhines ta enda näidendil. PÖFFil esilinastuv „Lunastus“ on tema kolmas mängufilm.

Filmograafia:
Via Castellana Bandiera (Palermo tänav, PÖFF 2013), Le sorelle Macaluso (Macaluso õed, PÖFF 2020), Misericordia (2023)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt, Auhind parimale režissöörile, stipendium 5000€ Alexelalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss100102 / Lunastus
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedEmma Dante (Director, Screenwriter), Marica Stocchi (Producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Elektriteater, Tartu
Seanss104201 / Lunastus
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss120805 / Lunastus
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss174104 / Lunastus
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170203 / Lunastus
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga
for chat functionality lives in data.yaml