Rahvusvaheline esilinastus
Lugedes Teheranis 'Lolitat'
Kartmatu lugu naistest, kes üheskoos rõhumist ja türanniat trotsivad.
Revolutsioonijärgses Iraanis, kus naiste õigused ja vabadused on rõhutud, kutsus julge ja innukas õpetaja Azar salaja kokku seitse kõige pühendunumat naisõpilast, et lugeda Iraanis keelatud lääne klassikuid. Vaatamata tõsisele ohule moraalipolitseile ja fundamentalistidele silma jääda, riskisid naised kõigega, et luua Nafisi elutuppa turvaline paik, kus avaldada arvamust ja olla vaimselt vaba. Iga kirjandusteosega tutvudes sukelduvad õpetaja ja tema õpilased üha enam sotsiaalsesse konflikti valitseva režiimiga Iraanis.
„Lugedes Teheranis „Lolitat““ on Azar Nafisi bestsellerist memuaari kaasahaarav ekraniseering, mis toob välja naiste murdumatu vaimu, kui nad trotsivad tsensuuri, türanniat ja ebaõiglust ning leiavad jõudu maailmas, mis on otsustanud neid vaigistada. Filmi peaosades on Golshifteh Farahani („Kariibi mere piraadid“) ja Kuldse Palmioksa võitja Zar Amir Ebrahimi („Püha ämblik“).
Milani Perera
Eran Riklis (1954) lõpetas 1984. aastal esimese iisraellasena maineka Briti Rahvusliku Filmi- ja Televisioonikooli. Rahvusvahelise tunnustuse tõi tänasele klassikule tema teine filmi – jalgpallist ja sõjast kõnelev „Cup Final” (1991). Sealtpeale on Eran Riklise filmid olnud sagedad külalised maailma juhtivatel filmifestivalidel sealhulgas Cannes’is ja Berliinis. Iisraeli kino tipplavastaja loomingu hulka kuuluvad hinnatud teosed nagu tragikomöödia „The Syrian Bride” (2004), mõistulugu „Sidrunipuu” (PÖFF 2008) ning rahvussuhteid käsitlev „Tantsivad araablased” (PÖFF 2014). Riklise rahvusvahelise koostööna valminud spioonidraama „Ämblik võrgus” (2019) peaosi kehastasid Ben Kingsley ja Monica Bellucci.
Tzomet volkan (Volcano Junction, 1999), Pituy (2002), The Syrian Bride (2004), Etz Limon (Sidrunipuu, PÖFF 2008), The Human Resources Manager (2010), Playoff (2011), Zaytoun (2012), Aravim rokdim (Tantsivad araablased, PÖFF 2014), Shelter (2017), Reading Lolita in Tehran (2024)