Maailma esilinastus
Lootos
Unenäoline muusikaline karussell, mis on osaliselt filmitud 1920. aastate analoogkaameraga.
Mässumeelne režissöör Signe Birkova on loonud avangardistliku ajaloolise fantaasia, mis kasutab enneolematul viisil erinevaid filmitehnikaid. „Lootose“ sürrealistlik filmimaailm sisaldab reaalsetest inimestest inspireeritud tegelasi ja arhiivimaterjale aastatest 1900–1950. Siia on pikitud viiteid ikoonilistele filmitegijatele nagu Méliès ja Hitchcock. Taustal kõlavad läti heliloojate teosed ja kõige tipuks on filmimiseks kasutatud 8 mm, 16 mm ja 35 mm filmilinti, et luua ebamaist visuaalset vaatemängu.
„Lootose“ peaosa kehastab kameeleonilaadne Leedu näitlejanna Severija Janušauskaitė. Tema Alice von Trotta on vähetuntud tummfilmirežissöör, kel tekib lähedane suhe vampiiriliku proua Falstaffiga, kellel on varjatud plaan. Naine soovib kasutada Alice’i kunstiannet propagandafilmi loomiseks. Alice võitleb filmitööstuse tuuleveskitega, püüdes ühtaegu kirjutada erakordset stsenaariumit ja pista rinda valitsuse tsensuuriga.
Edvinas Pukšta
Signe Birkova (1973) on Riiast pärit Läti filmitegija, kes õppis esmalt filosoofiat ja ajakirjandust, seejärel kaitses aga magistrikraadi Läti Kultuuriakadeemia filmikoolis. Ta on lavastanud lühi-, eksperimentaal- ja dokumentaalfilme, kasutades sealhulgas ka analoogtehnoloogiat ja animatsiooni, ning teinud telesaateid. Signe Birkova lühifilm „Upon Return I’ll Be a Flaming Rose“, millele ta ka ise stsenaariumi kirjutas, sai 2014. aastal FIPRESCI eriauhinna. Tema loomingu seas väärivad tähelepanu ka lühike ulmefilm „Teda kutsuti Kaos Berzins’iks”, mis linastus 2019. aastal nii Karlovy Vary filmifestivalil kui ka PÖFF Shortsil ning Riia tsirkusest pajatav dokumentaalfilm „The Ring of Fire” (2021).
Lotus (2024)
Auhind parimale filmile, stipendiumi 5000€ annab välja