PÖFF : BNFF

Kurjad surnud 2

Ingliskeelne pealkiri
Evil Dead II
Režissöör
Sam Raimi
Riik
USA
Aasta
1987
Festival
HÕFF 2022
Programm
HÕFF Retro
Teema
huumor, retro, õudused

HÕFF pole ammu lõppenud nii lõbusalt ja nii mõnusalt kui sel aastal – festivali lõpetab fännide armastatud maiuspala “Kurjad surnud 2”.

Aastal 1982 esilinastunud väikese-eelarvelisest filmist “Kurjad surnud” ei pidanud esialgu midagi suurt sündima. Menu oli napp, aga siis nägi ja kiitis seda taevani Stephen King ning järsku elavnes ka huvi tundmatu lavastaja Sam Raimi teose vastu. “Kurje surnuid” asus levitama New Line Cinema ja väljaspool Ühendriike kogus see korraliku kassatulu – 2,5 miljonit dollarit. Tulevane kultusfilm oligi sündinud.

Mingis mõttes muutis see filminohiku teos õudusfilmi kaanoneid. Võttes õppust sellistelt 1970. aastate põlvkonna meistritelt nagu William Friedkin, Wes Craven ja George Romero, segades sinna juurde veel Itaalia õõvakino verisuse ja rohujuuretasandil liikuva subjektiivse kaamera, meeldis see oma kohati naeruväärsest amatöörlikkusest hoolimata – või hoopis tänu sellele – publikule sedavõrd, et kohe pärast esilinastust hakati ootama juba järge.

“Groovy,” nagu ütleb Bruce Campbelli mängitav Ash. Täpselt nii gruuvi see “Kurjade surnute” järjefilm ongi.

Ash (Bruce Campbell) läheb koos oma sõbranna Lindaga (Denise Bixler) üksildasse maakohta, et veeta metsamajakeses tore nädalalõpp. Hütist leiab ta eelmise elaniku, kellegi professori salvestatud helilindi, milles ta räägib surnute raamatust. Salvestise lõpus kõlab lause, mis äratab üles ümbritseva metsa kurjad vaimud. Linda muutub deemoniks ja Ash peab ta tapma. Järgmisel hommikul tahab ta põgeneda, kuid tagasitee on ära lõigatud ja taas peab ta üleloomulike ohtudega rinda pistma.

Koos 1992. aastal valminud “Pimeduse armeega” moodustab “Kurjad surnud” filmitriloogia, mis pole jätnud kustumatut jälge mitte ainult žanrifilmide ajalukku, vaid tervele popkultuurile. Sellest on tehtud mitu uusversiooni, arvutimänge, koomikseid, telesarju. Sam Raimist on saanud üks tunnustatumaid Hollywoodi lavastajaid, kes võttis Bruce Campbelli ka oma “Ämblikmehe” triloogiasse. Nädal pärast HÕFFi lõppu jõuab aga kinodesse Raimi värskeim suurfilm “Doktor Strange hullumeelsuse multiversumis”. On, mida oodata…

Režissöör
Sam Raimi
Stsenarist
Sam Raimi, Scott Spiegel
Osades
Bruce Campbell, Sarah Berry, Dan Hicks
Produtsent
Rob Tapert, Bruce Campbell
Operaator
Peter Deming
Monteerija
Kaye Davis
Muusika
Joseph LoDuca
Produktsioon
Renaissance Pictures
Rahvusvaheline müük
StudioCanal
Kestus
Keel
inglise
Subtiitrid
inglise

Seansid

Suur saal Haapsalu Kultuurikeskus
SeanssKurjad surnud 2
Subtiitridinglise
SissejuhatajaÕudusfilmide fänn ja filmikriitik Ralf Sauter
Treiler