Maailma esilinastus

Kurdid armastajad

Ingliskeelne pealkiri
Deaf Lovers
Režissöör
Boris Guts
Riik
Eesti, Serbia
Aasta
2024
Festival
28. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama, eksperimentaalfilm
Teema
armastus, väärkohtlemine, sõda, erivajadustega inimesed, võõrandumine

Viimaste aastate parim film sõjast ja armastusest.

Istanbulis kohtuvad neiu ja noormees. Kokku viib neid asjaolu, et kummalgi napib raha võõras linnas elamiseks. Mõlemad on kurdid, kuid see ei sega neid koos aega veetmast ja tegemast seda, mida noored inimesed ikka teevad – muretult pidutseda ja intiimset lähedust otsida. Nad on armunud. Kuid kõik ei ole hoopiski nii nagu välja paistab. Neiu on Ukrainast ja noormees Venemaalt ning kuskil kodumaal on sõda.

Ainuüksi stsenaariumi idee filmi sõnumi lähtepunktina on suurepärane ja seab kahtluse alla paljudes filmides nähtud klišee, et armastus võidab kõik. Aga äkki võidabki, kui kurdina ei kuule ega saa sõjast rääkida? Autor läheb veelgi kaugemale ja jõuab läbi peategelaste suure üldistuseni, et sõja suhtes ei saa olla kurt, ei saa olla ka tumm. Kulub inimpõlvi, enne kui ühiskondlik mälu tuhmub ega sega enam armastust. Täiesti eraldi tuleks selle filmi puhul aga muude väärtuste kõrval esile tõsta heliriba, mis on detailselt läbimõeldud ja aktiivselt süžeed toetamas.

Mihkel Möölman

Režissöör
Boris Guts
Stsenarist
Boris Guts
Osades
Anastasia Shemyakina, Daniil Gazizullin
Produtsent
Boris Guts, Anastasiya Gusentsova, Maxim Mussel, Daria Likhacheva, Maksim Podolski
Operaator
Daria Likhacheva
Helilooja
Teo Tao, Ilia Maslennikov
Muusika
Teo Tao, Ilia Maslennikov
Heli
Teo Tao, Ilia Maslennikov
Rahvusvaheline müük
Antipode Sales International
Kestus
Keel
vene, ukraina, viipekeel
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Boris Guts

Boris Guts (1980) on vene režissöör ja ühiskonnaaktivist, kes käsitleb eksperimentaalsetes filmides valusaid sotsiaalseid teemasid. Varases nooruses töötas ta teleajakirjanikuna ning 30-aastaselt lõpetas stsenaristide ja režissööride kõrgemad kursused Ülevenemaalises Riiklikus Kinematograafia Ülikoolis (VGIK). Sealtpeale on ta lavastanud viis täispikka mängufilmi, mis on osalenud ja võitnud auhindu paljudel kodu- ja välismaistel filmifestivalidel. Sõja puhkedes Ukrainaga lahkus Boris Guts Venemaalt. Gutsi täispika mängufilmi debüüt oli 2016. aastal linastunud psühholoogiline draama „Watermelon Rinds“. Režissööri sotsiaalne närv paljastub kõige ehedamalt Valgevene terrorirežiimi näitavas filmis „Minsk” (2022), mis linastus ka PÖFFil ja võitis FIPRESCI Auhinna Cottbusi festivalil.

Arbuznye korki (Watermelon Rinds, 2016), Fagot (2018), Smert nam k litsu (We Look Good in Death, 2019), Minsk (PÖFF 2022), Deaf Lovers (2024)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt, Auhind parimale režissöörile, stipendium 5000€ Alexelalt

Seansid

1. lukssaal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss100102 / Kurdid armastajad
Subtiitrideesti, inglise
Q&A kestus
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml
Kontakt email edukalt vahetatud
Soovitud email on juba kasutusel teie profiilis
Soovitud email on kasutusel teise kasutaja poolt
Uue konto ühendamine õnnestus
Uus konto on juba teie alias
Uue konto ühendamine ebaõnnestus