Krokodill

Ingliskeelne pealkiri
Crocodile
Pealkirja originaal
Ageo
Režissöör
Kim Ki-duk
Riik
Lõuna-Korea
Aasta
1996
Festival
HÕFF 2023
Programm
Fookuses: Kim Ki-duki esimesed
Žanr
psühholoogiline draama

Kinomaagia avastas Kim Ki-duk Pariisis, kus ta õppis maalikunsti. Päeval maalis ja müüs oma töid, õhtud ja ööd veetis aga kinosaalis, kus ahmis sisse filme, mida ta polnud kunagi näinud. Tagasi kodumaal hakkas Kim Ki-duk kirjutama stsenaariumeid teiste režissööride filmidele, kuni jõudis 1995. aastal lõpuks omaenda debüütlavastuseni.

Kuigi "Krokodilli" vastuoluline nimikangelane kannab linateose pealkirjaga sama nime, on siin peakangelaseks Hani jõgi, mille ümber vohava elu kaudu kujutab Ki-duk kapitalistliku õitsengu pahupoolt. Krokodill (Jae-Hyun cho) elab koos väikese poisi ja tema vanaisaga jõeäärse silla all. Kõik kolm teenivad elatist, nagu oskavad: kes müüb turul nätsu, kes parandab mootorrattaid, kes petab lihtusklikke hasartmängudega. Krokodill pole lihtsa iseloomuga mees, kuid tal lasub moraalne kohustus hoida koos oma väikest perekonda, kus üks ei saa hakkama teiseta. Kui järjekordne enesetapja, noor naine, otsustab ennast jõkke uputada, muudab see kõigi kolme elus nii mõndagi.

Nagu peaaegu kõigil Kim Ki-duki filmidel, polnud ka sellel edu kodumaal, kuid režissööri omapärast käekirja märgati näiteks Bhutani filmifestivalil, mille järel jõudis see ka käputäiele Euroopa festivalidele, andes alust sosinatele, et Lõuna-Koreast hakkab varsti tulema midagi suurt...

Režissöör
Kim Ki-duk
Stsenarist
Kim Ki-duk, Seo Jeong-min
Osades
Lee Ji-eun, Lee Hye-eun, Ahn Jae-mo
Produtsent
Seung-jae Lee
Operaator
Seo Jeong-min
Monteerija
Ko Im-pyo
Helilooja
Lee Moon-hui
Produktsioon
Boogui Cinema
Kestus
Keel
korea
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Kim Ki-duk

Kim Ki-duk töötas noore mehena tehases, oli meremees ja veetis viis aastat sõjaväes. Tema filmide iseloomulik joon on äärmusliku vägivalla ja romantika sulandamine. Kim Ki-dukist sai 21. sajandi esimesel kümnendil Lõuna-Korea hinnatuim filmitegija, kelle töid tunnustasid festivalidel nii publik kui ka kriitikud. Tema meistritöö „Tühi maja” võitis 2004. aastal Veneetsias neli auhinda ning valiti FIPRESCI poolt 2005. aasta parimaks filmiks. Nii „Tühi maja” kui ka 2005. aastal linastunud „Vibu” pälvisid PÖFFi publikuauhinna. Tema 2012. aasta film „Pietà” pälvis Veneetsias parima filmi Kuldlõvi auhinna ja linastus ka PÖFFil. Kokku lavastas ja kirjutas Ki-duk ligikaudu 30 täispikka filmi. Lavastaja suri 2020. aastal Riias.

Filmograafia
Valik/Selected: Seom (2000, Saar PÖFF 2001), Na bbun nam ja (Bad Guy, 2001), Soochwieen bodmyung (2001, Aadress teadmata PÖFF 2002), Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (Kevad, suvi, sügis, talv ... ja kevad, 2003), Samaria (Samaaria tüdruk, PÖFF 2004), Bin jip (Tühi maja, PÖFF 2004), Hwal (Vibu, PÖFF 2005), Shi gan (Aeg, PÖFF 2006), Soom (Breath, 2007), Bi-mong (Dream, 2008), Arirang (PÖFF 2011, doc), Amen (2011, doc), Pietà (PÖFF 2012), Moebius (Möbius, PÖFF 2013), Ildaeil 8One on One, 2014), Seu-top (Stop, 2015), Geumul (The Net, 2016), Inkan, gongkan, sikan grigo inkan (Human, Space, Time and Human, 2018)

Treiler