Rahvusvaheline esilinastus

Kümne küünega kinni

Ingliskeelne pealkiri
The Hatcher
Pealkirja originaal
Matecznik
Režissöör
Grzegorz Mołda
Riik
Poola
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Debüütfilmide võistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
armastus, väärkohtlemine, suhted, üksindus, absurd

Kehv kooliharidus ja valed vanemlikud võtted kuhjuvad salajase korteri suletud uste taga. 2017. aasta Cannes’i lühifilmide võistlusel filmiga „Time to Go“ koorunud režissöör Grzegorz Molda debüütfilm on võimsalt provotseeriv ja morbiidselt naljakas must dramöödia, mis kõige tõenäolisemalt on inspireeritud imetlusest Michael Haneke ja Yorgos Lanthimose vastu. Produktsioonijärgses protsessis auhinnatud ning edukalt kahel Poola festivalil (Wroclawis ja Gdynias) linastunud film väldib siiski kuulsate režissööride kopeerimist ning ammutab jõudu väljakutsuvalt värsketest ideedest.

Vähetuntud, kuid rahvusvaheliste kogemustega näitleja Michal Zielinski mängib teismelist kurjategijat Karolit, kes on sunnitud kandma tingimisi karistust väikeses korteris, mitte vanglas. Äärmiselt ebatavaline ja võluv õpetaja Marta (professionaalse tantsija Agnieszka Krysti esimene filmiroll) külastab teda iga päev, andes aina raskemaid õppetunde ja uskumatuid ülesandeid, õpetamaks häid kombeid ja andmaks maitsta äärmuslikku vabadust. Peagi tekivad nende kahe vahel veel kummalisemad suhted.

Kes nad võivad tegelikult olla? Poeg ja ema? Abikaasad? Õpilane ja õpetaja? Süüdimõistetu ja psühholoog? Režissöör lükkab osavalt meie tõlgendamise ja fantaasia piire tarbetu ümberõppe ebamugavasse, julma, absurdsesse ja hämmingut tekitavasse eksperimenti. Kõigest üksainus võttepaik ja ebameeldivalt kriipiv pinge ei vea meid korrakski alt.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Grzegorz Mołda
Stsenarist
Grzegorz Mołda, Monika Powalisz
Osades
Agnieszka Kryst, Michał Zieliński
Produtsent
Izabela Igel
Operaator
Constanze Schmitt
Monteerija
Piasek&Wójcik
Produktsioon
Polish Film Institute, TVP, Harine FIlms
Kestus
Keel
poola
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Grzegorz Mołda

Grzegorz Mołda jättis pooleli kultuuriantropoloogiaõpingud Krakowis, et õppida filmirežissööriks Gdynia filmikoolis. Tema kooli diplomitöö „Koniec widzenia“ esilinastus Cannes'i filmifestivalil, kus seda nomineeriti parima lühifilmi Kuldse Palmioksa auhinnaga. Pärast Cannes'i on film tiirelnud kõikjal maailma filmifestivalidel, sh Valladolidis, Stockholmis, Münchenis, Bogotas jm. „Kümne küünega kinni“ on tema esimene täispikk mängufilm. Mołda on lõpetanud ka oma teise täispika filmi „Zadra“, mis esilinastus Gdynia filmifestivalil Poolas.

Filmograafia
Matecznik (The Hatcher, 2022), Zadra (2022)

Parima filmi auhind, stipendium 5000 eurot National Geographicult

Seansid

2. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss100201 / Kümne küünega kinni
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedGrzegorz Mołda (Film Director), Agnieszka Kryst (Actress), Izabela Igel (Producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
Saal 1 Kino Artis
Seanss171502 / Kümne küünega kinni
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga