Jüri Rumm

Ingliskeelne pealkiri
Jüri Rumm
Režissöör
John (Johannes) Loop, Boris Borissoff (Jaanikosk), Mihhail Lepper
Riik
Eesti
Aasta
1929
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Vana kuld. Klassika ärkab ellu
Žanr
seiklusfilm, tummfilm
Teema
seiklused

„Jüri Rumm“ on satiiriline seiklusfilm 19. sajandi teisel poolel tegutsenud legendaarsest Eesti vargapoisist, kes teenis vägitükkidega rahvasuus omamoodi Robin Hoodi kuulsuse: varastab rikastelt ja jagab noosi vaestele. Tema värvikas figuur inspireeris terve rea 20. sajandi alguses ilmunud näidendeid ja jutustusi. Filmi stsenaarium, mille mõningatel andmetel kirjutas väidetavalt esimese eestlasena 1920. aastate esimeses pooles Georg Wilhelm Pabsti juures õppinud ja Fritz Langi juurest töötanud, hiljem Rootsi emigreerununa fotoreporterina tegutsenud Mihhail Lepper, ammutab ainest peaasjalikult Hans Varessoo (pseudonüüm) 1908. aastal kirja pandud üllitisest „Jüri Rumm. Algupäraline roman Eestimaalt“ ja mingil määral ka Jaan Metua rahvatükkide triloogia 1921. aastal trükivalgust näinud esimesest jaost. Linaloo lähtepunkt toetub Rummu Jüri tegelikule elukäigule: Jüri on mõisniku toapoiss, kes saab karistada selle eest, et varastab haigele isale paruni tagant süüa. Kättemaksu vandudes lahkub ta mõisast varastatud hobusel, lipsates tagaajajate käest ikka ja jälle üha uusi maskeeringuid kandes. Seikluslikku liini vürtsitab Jüri armulugu samuti mõisas teeniva Madliga. See osutub osavale põgenejale lõpuks ka saatuslikuks.

„Jüri Rumm“ digiteeriti 6K ja restaureeriti 4K resolutsioonis 2023. aastal Rahvusarhiivi filmiarhiivis, kasutades nitropõhimikul originaalnegatiivi ning kolme nitro- ja ühte atsetaatpõhimikul positiivrulli.

Filmi saatva elava muusika loovad ja esitavad Stephen Horne (Suurbritannia) klaveril ja Frank Bockius (Saksamaa) löökpillidel. Horne ja Bockius on rahvusvaheliselt tunnustatud tummfilmimuusikud, kes esinevad regulaarselt filmipärandifestivalidel üle kogu maailma.

Eva Näripea

Režissöör
John (Johannes) Loop, Boris Borissoff (Jaanikosk), Mihhail Lepper
Stsenarist
Mihhail Lepper, John (Johannes) Loop
Osades
Hans Suursööt, Ly Kerge, Boris Borissoff (Jaanikosk), Karl Laas, Mihhail Lepper, Benno Hansen, Salme Peetson, Meta Kelgo, Elsa Silber, Voldemar Toffer, Voldemar Päts, Olga Holts, Alfred Hindrea, Aleksander Mildeberg, A. Kaasik
Produtsent
Ida Jeršova
Operaator
Konstantin Märska
Produktsioon
Konstantin Märska Filmiproduktsioon
Rahvusvaheline müük
Rahvusarhiivi filmiarhiiv
Kestus
Keel
eesti, saksa, vene
Subtiitrid
inglise

Seansid

Saal Kino Sõprus
Seanss163102 / Jüri Rumm
Subtiitridinglise
Q&A kestus
Seansi kestus
for chat functionality lives in data.yaml