Rahvusvaheline esilinastus

Hüvasti, NSVL

Ingliskeelne pealkiri
Goodbye Soviet Union
Venekeelne pealkiri
До свидания, Советский союз!
Pealkirja originaal
Hüvasti, NSVL
Režissöör
Lauri Randla
Riik
Eesti, Soome
Aasta
2020
Programm
Kinoffi Põhiprogramm, Debüütfilmide võistlusprogramm
Žanr
mängufilm

Vaevalt teadvustas Lauri Randla väikese poisina laevale astudes ja üle lahe oma uuele kodumaale Soome sõites, et tema pagasi kõige väärtuslikum osa asub aju mäluriiulitel. 30 aastat hiljem korrastab Lauri need mälukillud ja sellest saab tema esimene täispikk mängufilm, lõbus ja südamlik.

Johannes on ingerisoome poiss, kes elab vanavanematega Nõukogude Eesti salajases linnas. Ükskord läheb ta keelatud kohas ujuma ja sellest tekib suur jama. Lausa nii suur, et selle lõpp-tulemusena peab perekond elukohta vahetama. Poiss tunneb end sageli üksildasena: ümberringi on valdavalt eesti ja vene lapsed, tema pole kumbagi. Kogu tõrjutus kaob aga päeval, kui Soome tööle pääsenud ema hakkab Johannesele tooma asju, mida kellelgi pole. Fakt, et Johannese ümber toimuvad suured sündmused ja võimas NSVL laguneb täistuuridel, on tema jaoks tähtsusetu. 10-aastase poisi ellu on tulnud tüdruk, Veera…

Sellest filmist rääkides saab kindlasti kasutada sõna „nostalgia“: autor on osanud kõigi filmile omaste vahenditega luua emotsionaalse lapsepõlve tunde. Kaasaegsel moel filmi tutvustamiseks piisaks paarist märksõnast, mõnest fotost ja Lauri Randla enda kirjutatud filmi originaalmuusikast – meloodiast, mis väljendab väga täpselt autori suhet nähtava ekraanilooga. Olgu lisatud, et just seda filmi võib teatud mööndustega pidada maailma esimeseks ingerlaste mängufilmiks.

Mihkel Möölman

Režissöör
Lauri Randla
Stsenarist
Lauri Randla
Osades
Ülle Kaljuste, Tõnu Oja, Niklas Kouzmitchev, Nika Savolainen, Pääru Oja
Produtsent
Peeter Urbla
Operaator
Elen Lotman
Monteerija
Leo Liesvirta, Andres Hallik
Muusika
Lauri Randla
Produktsioon
Exitfilm, Bufo
Kestus
Keel
eesti, vene
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Lauri Randla

Lauri Randla (snd 1981) on Tartus sündinud ingerisoomlane. kes on teinud varem seitse lühifilmi, millest viimane, „Mausoleum“ (2016), võitis rahvusvahelistel festivalidel üle 10 auhinna, muuhulgas ka Toronto Shorts’il parima võõrkeelse lühifilmi auhinna. Randla on lõpetanud 2015. aastal Aalto filmikooli filmirežissöörina. „Hüvasti, NSVL“ on tema esimene täispikk mängufilm.

Parima filmi auhind, stipendium 5000 eurot National Geographicult

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga