Maailma esilinastus

Hapnikujaam

Ingliskeelne pealkiri
Oxygen Station
Pealkirja originaal
Kysneva Stantsiia
Režissöör
Ivan Tymchenko
Riik
Ukraina, Tšehhi, Rootsi, Slovakkia
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
inimsuhted, poliitika

Kas saab tõesti ainult Krimmi pirnide lõhna tundes ja maitset ette kujutades mõista, milline on meie Krimm?

Olümpiamängud 1980. aastal. Sajad tuhanded krimmitatarlased on hajutatud erinevatesse paikadesse, mis on Nõukogude režiimi poolt okupeeritud. Neid ühendab vaid jagatud unistus kodumaale naasta.

Teisitimõtleja Mustafa on poliitvangina sunnitud elama kauges Siberis. Pideva nõukogudevastase tegevuse eest karistatuna elas ta üle mitu vanglat, palju ülekuulamisi ja 303-päevase näljastreigi. Mustafa täidab tehases koos teiste kurjategijatega hapnikupaake, kuid kirjutab kaasmaalastele julgelt konkreetseid kirju. Kohustuslikule hirmule vastu seistes ei varja ta end pideva jälgimise, tsensuuri, väljapressimise ja mõrvasüüdistuste eest, milles propagandistlikud kommunistid, seltsimehed ja nende informaatorid on ta süüdi lavastanud.

Heasüdamlik õpetaja Safinar astub Taškent–Moskva rongile, vaatamata pidevatele ähvardustele ja hoiatavatele soovitustele teha õige valik. KGB salaagentide valvsa pilgu all on ta otsustanud külastada reeturiks kuulutatud Mustafat kas või ainult kahe lubatud päeva jooksul.

Täpne ajalooline draama ja tõestisündinud lugu purunematust armastusest tuletab selgelt meelde, et sissetung Ukraina okupeerimiseks algas ammu enne 2014. aastat, kui Vene terroristid hõivasid Krimmi poolsaare. Praegune sõjakurjategija Putin järgneb lihtsalt julmale diktaatorile Stalinile, kes andis 18. mail 1944 korralduse krimmitatarlased nende kodumaalt välja ajada. Ajalugu kordub hirmuäratavalt, aga Mustafa ja Safinar Džemiljev võitlevad endiselt väärikuse, inimõiguste ja vabaduse eest.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Ivan Tymchenko
Stsenarist
Mykhailo Brynykh
Osades
Borys Orlov, Khrystyna Deilyk, Viktor Poltoratskyi, Viacheslav Zhyla, Serhiy Petko, Vasyl Kukharskyi, Olena Vakhrameeva, Edem Ibadullaev, Beso Moistsrapishvili
Produtsent
Svitlana Soloviova, Alzbeta Janackova, Peter Krupenin
Operaator
Thomas Stokowski
Monteerija
Karolina Maciejewska, Ivan Bannikov
Helilooja
Jun Miyake
Produktsioon
Svitlofor Film, RBB, SVT
Kestus
Keel
ukraina
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Ivan Tymchenko

Ivan Tymchenko (1979) õppis Tarass Ševtšenko nimelises Riiklikus Ülikoolis ajakirjandust. Professionaalset karjääri alustas poliitika- ja fotoajakirjanikuna, samuti reklaamifotograafina. 2009 alustas tööd filminduses, algselt operaatorina, hiljem režissöörina. Tema debüütmängufilm, 2014. aasta sündmustest kõnelev sõjadraama „Beshoot“ (2019) pälvis kodumaal suure tunnustuse ja jõudis ka piiri taha.

Filmograafia:
Ilovaysk 2014. Batalyon Donbass (Beshoot, 2019), Oxygen Station (2023)

Inimõiguste Instituut

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070102 / Hapnikujaam
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedIv Tymchenko (Director), Alzbeta Janackova (Producer), Svitlana Soloviova (Producer), Olga Bova (Producer), Oleksandr Shcherbyna (Producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss084101 / Hapnikujaam
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss101201 / Hapnikujaam
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga
for chat functionality lives in data.yaml