Eesti esilinastus

Fabelmanid

Ingliskeelne pealkiri
The Fabelmans
Venekeelne pealkiri
Фабельманы
Pealkirja originaal
The Fabelmans
Režissöör
Steven Spielberg
Riik
USA
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Festivalide paremik
Žanr
draama
Teema
lapsepõlv

Steven Spielbergi seni kõige isiklikum film põhineb režissööri lapsepõlve kirel filmitegemise vastu ja perekonna dünaamikal, mis imbus ka tema töösse.

Filmi staarideks on rohkelt nimekaid näitlejaid: 16-aastase algaja filmitegija Sammy Fabelmanina näeme Gabriel LaBelle’i („Kiskja”); tema loovhingest ema Mitzi rollis on neljakordne Oscari nominent Michelle Williams („Manchester by the Sea”); Paul Dano („Batman”) kehastab Burti, edukat teadushuvilist isa; Seth Rogenit („Steve Jobs”) näeme Bennie Loewyna, kes on nii Burti parim sõber kui ka Fabelmani perekonna laste „auonu“; Oscari nominent Judd Hirsch („Lihvimata vääriskivid“) astub üles Mitzi onu Borisi osas.

Filmi lavastas Steven Spielberg. „Fabelmanide“ käsikirja autoriteks on Steven Spielberg ja Pulitzeri auhinna laureaadist näitekirjanik Tony Kushner („Inglid Ameerikas“), kes nomineeriti Oscarile Spielbergi filmide „Lincoln“ ja „München“ eest.

Näitlejate hulgast leiame veel Oscari nominendi Jeannie Berlini („Mesinädalad kahe naisega“), kes kehastab Sammy isapoolset vanaema Hadassah Fabelmani; Julia Buttersi („Ükskord Hollywoodis“) Sammy õe Reggiena; Robin Bartletti („Kuutõbised“) Sammy emapoolse vanaema Tina Schildkrautina ja Keeley Karsteni („Jahimehed“) Sammy õe Nataliena.

Muusika komponeeris viiekordne Oscari võitja John Williams („Schindleri nimekiri“), kostüümide autoriks on kahekordne Oscari laureaat Mark Bridges („Artist“) ja kunstnik-lavastaja on kahekordne Oscari võitja Rick Carter („Lincoln“). Filmi toimetasid kolmekordne Oscari laureaat Michael Kahn („Reamees Ryani päästmine“) ja Sarah Broshar („West Side’i lugu“). Operaatoriks on kahekordne Oscari võitja Janusz Kaminski („Schindler’i nimekiri“).

Filmi produtsendid on Steven Spielberg ja Tony Kushner ning kolmekordne Oscari nominent Kristie Macosko Krieger. Vastutavad produtsendid on Carla Raij („Maestro“) ja Josh McLaglen („Logan“).

Režissöör
Steven Spielberg
Stsenarist
Steven Spielberg, Tony Kushner
Osades
Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle, Jeannie Berlin
Produtsent
Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg, Tony Kushner
Operaator
Janusz Kaminski
Monteerija
Michael Kahn, Sarah Broshar
Helilooja
John Williams
Produktsioon
Amblin Entertainment
Levitaja
ACME Film
Rahvusvaheline müük
Universal Pictures
Kestus
Keel
inglise
Subtiitrid
eesti, vene
Teised festivalid
Toronto
Režissöör
Steven Spielberg

Steven Spielberg (1946)

Filmograafia:
E.T. (1982), Schindler's List (1993), The Lost World: Jurassic Park (1997), Saving Private Ryan (1998), Lincoln (2012), West Side Story (2021), The Fabelmans (2022)

Seansid

2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss031101 / Fabelmanid
Subtiitrideesti, vene
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss051103 / Fabelmanid
Subtiitrideesti, vene
Seansi kestus
Treiler