Maailma esilinastus

Eunuhhist khaani tapmine

Ingliskeelne pealkiri
Killing the Eunuch Khan
Venekeelne pealkiri
Убийство хана-евнуха
Pealkirja originaal
Koshtan-e khajeh
Režissöör
Abed Abest
Riik
Iraan
Aasta
2021
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
krimidraama

Arhitektiks õppinud Abed Abest võiks sama hästi töötada kunstnikuna. Tema filmid on nagu olendid, kellest pulbitseb värve ja õhustikku. Ta loob neid liikuvate piltidena, pilguga, mis on ühtaegu nii järeleandmatu kui ka hooliv. Tema debüütfilm „Simulation“ (2017) linastus Berliinis ja Torontos, nüüd tuleb Abest aga Tallinna oma teise mängufilmiga, mis on äärmiselt võrgutav, meeleheitlik ja õrn kunstiteos.

Iraani-Iraagi sõja ajal elab üks isa oma kahe tütrega suures kummituslikus majas piirilähedases, peaaegu inimtühjas linnas. Ühel päeval jätab ta tüdrukud omapäi koju, et minna matustele. Samal päeval tabab linna pommirünnak ning üks pomm kukub ka nende aeda. Sellest hetkest alates rebib omalaadne kummituslik vibratsioon mehe lahti tema reaalsusest ning surnute maailm hakkaks kui segunema elavate omaga ‒ läbi vereojade ja punaste halode, surma ja unistuste, videviku ja öö, elavate inimeste ja kummituste… aga ennekõike läbi säravalt sügavpunase sünguse.

Veri ja selle füüsilised omadused on selles imelises filmis saanud peaaegu nagu teiseks peategelaseks, mis määrab ehtsa fil rouge’ina selle unenäolise, fantoomide lõputust sõjast rääkiva mõistujutu tempo. „Eunuhhist khaani tapmine“ on meistriteos noorelt režissöörilt, keda kütkestab habras joon füüsilise reaalsuse ja teispoolsuse kuningriigi vahel. Tegu on uue ja võimsa häälega niigi põneval ja rahvarohkel Lähis-Ida kino maastikul. Abesti nägemus on rabavalt kaunis ja sügavalt häiriv. Vaatajat juhitakse läbi delikaatse õudusunenäo, andes edasi nende inimeste tundeid ja tundmusi, kes on väsinud pidevast võitlusest ja paratamatutest hävitustöödest. Mõrtsukate ja ohvrite tsükkel tuleb purustada, et viimaks ärgata…

Dario Vecchiato

Režissöör
Abed Abest
Stsenarist
Abed Abest
Osades
Ebrahim Azizi, Vahid Rad, Misagh Zare, Iman Basim, Sara Mohammadi
Produtsent
Shahrzad Seifi
Operaator
Hamid Khozouie Abyane
Monteerija
Hayedeh Safiyari 1
Muusika
Christophe Rezai
Produktsioon
Hich Film
Rahvusvaheline müük
Iranian Independents
Kestus
Keel
araabia, pärsia
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Abed Abest

Abed Abest (snd 1987) on hariduselt arhitekt, kes omandas eriala Mahshahr Azadi ülikoolis Iraanis. Karjääri alguses töötas Abest teatris näitlejana, hiljem pühendas ta end kinole. Ta alustas karjääri lühifilmiga „I haven’t seen Hossein since the day before yesterday“ (2012), 2013 osales ta aga Shahram Mokri filmis „Kala ja kass“, mis esilinastus Veneetsia filmifestivalil. Tema esimene täispikk mängufilm „Simulation“ esilinastus Berlinale Forum programmis ja hiljem TIFFil 2013. „Eunuhhist khaani tapmine“ on režissööri teine täispikk filmilavastus.

"Simulation" (2017), Koshtan-e khajeh (Killing the Eunuch Khan, 2021)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Seansid

8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss130601 / Eunuhhist khaani tapmine
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss130101 / Eunuhhist khaani tapmine
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedAbed Abest - režissöör, Shahrzad Seifi - produtsent
Q&A kestus
Seansi kestus
3. saal Apollo Kino Solaris
Seanss161204 / Eunuhhist khaani tapmine
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Kinosaal Elektriteater, Tartu
Seanss172203 / Eunuhhist khaani tapmine
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler