Maailma esilinastus

Balti filmi võistlusprogrammi võitja – Poeet

Ingliskeelne pealkiri
Best Baltic Feature Film Winner – The Poet
Venekeelne pealkiri
Best Baltic Feature Film Winner – The Poet
Pealkirja originaal
Poetas
Režissöör
Giedrius Tamoševičius, Vytautas V. Landsbergis
Riik
Leedu
Aasta
2022
Programm
Balti filmi võistlusprogramm
Žanr
ajalooline draama
Teema
ajaloolised isikud, kirjandus

Ülipõhjaliku taustauuringuga, pingeline ja hetkel aktuaalne draama tähistab Donatas Želvyse näitlejadebüüti. Ta pühendas nõudliku peaosa jaoks terve aasta, et elada täpselt nii nagu tema tegelaskuju: näljutas end vabatahtlikult ja temast sai ahelsuitsetaja. Ta oli filmimeeskonna ainus liige, kes jäi Covidist puutumata.

Kaks eri põlvkonna režissööri, Giedrius Tamoševičius (Sergei Loznitsa pikaajaline assistent) ja Vytautas V. Landsbergis (IDFA võitnud filmi „Härra Landsbergis“ kaasautor) otsustasid käsitleda sedasama pelutavat ja vaoshoitud sõjajärgset aega, mida lahkas Šarūnas Bartas oma filmis „Hämaras“. Äsja tööle asunud õpetaja Kostas Skinkys saabub väikesesse külakooli. Kuulus ajakirjanik ja tuntud luuletaja sattus põlu alla ebaseaduslike väljaannete ja sovetivastaste keelatud värsside eest. Kahtlustavad kohalikud eelistavad tema lojaalsust proovile panna, lapsed aga tsiteerivad innukalt tema värsse „Minu Nõukogude kodumaale“, mis on kirjutatud „onu Lenini“ ülistamiseks surve all, et päästa oma vanemad küüditamisest.

Introvertne Kostas tunneb ära oma kunagise koolikaaslase ja raamatukogutöötaja Julija. Naine ei rutta kunagist kallimat usaldama, kuid näitab talle viimaks salajast talveteed Dainava vastupanuvõitluse rühma maa-alusesse punkrisse. Partisanide juht Tauras nõuab, et luuletaja avaldaks kurnatud rahva toetuseks veel lootusrikkaid värsse. Neil hirmutavail aastail täis kahtlusi, juhtnööre ja nõudmisi olid kõik inimesed sunnitud valikuid langetama: kas kohaneda, vastu panna, kuuletuda, end maha müüa, koostööd teha, reeta, võimalusi kasutada või alla anda. Inimese elu sõltus sellest, mida ta mõtles või ütles, isegi kui sa ei teadvustanud, et valetasid ka iseendale.

Valdav osa sündmusi põhineb tõelistel ülestunnistustel, avaldatud faktidel ja väärtuslikel mälestustel, kogutud abivalmis sugulastelt ja säilinud märkmetest. Peategelased on küll välja mõeldud, kuid loodud mitme prototüübi tegelike biograafiate põhjal. Kostas Skinkys koondab endas kaks Leedu poeeti, Kostas Kubilinskase ja Kazys Skinkyse. See, mille tunnistajaks olete kinolinal, oleks võinud juhtuda ka päriselt, sest see on filmis nii ehedalt ja julgelt taasloodud.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Giedrius Tamoševičius, Vytautas V. Landsbergis
Stsenarist
Giedrius Tamoševičius, Vytautas V. Landsbergis
Osades
Donatas Želvys, Dainius Gavenonis, Indrė Patkauskaitė
Produtsent
Uljana Kim, Vytautas V. Landsbergis
Operaator
Vytautas Plukas
Produktsioon
A Propos Studija
Kestus
Keel
leedu
Subtiitrid
inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Giedrius Tamoševičius

Filmograafia: There Is No Way to Vorkuta (2016, doc), Poetas (The Poet, 2022, co-dir)

Režissöör
Vytautas V. Landsbergis

Filmograafia: Jonukas ir Grytute (2003), Kai as buvau partizanas (When I Was Partisan, 2008), Trispalvis (2013, doc, co-dir), Poetas (The Poet, 2022, co-dir)

Seansid

9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070703 / Poeet
Subtiitridinglise
Q&A külalisedGiedrius Tamoševičius, Donatas Želvys
Q&A kestus
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss090403 / Poeet
Subtiitridinglise
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss102302 / Poeet
Subtiitridinglise
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170404 / Balti filmi võistlusprogrammi võitja – Poeet
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga