Rahvusvaheline esilinastus

Amal

Ingliskeelne pealkiri
Amal
Režissöör
Jawad Rhalib
Riik
Belgia, Prantsusmaa
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
ühiskond, inimsuhted, lapsed, religioon

Film, mis torkab kui noaga ega lase hetkekski tekkida rahulolutunnet, et kõik läheb veel hästi. Ei lähe. Kas maailm me ümber on tõesti nii hulluks läinud, et peame vabatahtlikult loobuma põhimõtetest, kuidas elada?

Amal (suurepärane Lubna Azabal) on ühes Brüsseli üldhariduskoolis nii kolleegide kui ka õpilaste poolt hinnatud prantsuse keele õpetaja, kes peale klassikalise hariduse soovib kooliõpilastes juurutada ka sotsiaalset ühtekuuluvustunnet, mis kaotaks piirid erinevatest religioonidest pärit laste vahel, kelle vaated elule on radikaalselt erinevad. Kui ühte tüdrukutest, Marokost pärit Mouniat hakatakse aga kaasõpilaste poolt taga kiusama islami religioonile mittesobiliku riietumisstiili ja sotsiaalmeediasse riputatud video tõttu, kus ta kuulutab ennast avalikult lesbiks, tunneb Amal, et ohus on nii tüdruk kui ka tema ise, sest ta toetab Mounia valikuid.

Vägivalda tauniv vapper naine ei tee aga kellegi elu lihtsaks ja jätkab tundidega, mis tekitavad paljudes õpilastes vastakaid tundeid. Selgub, et klassikalise araabia poeedi Abu Nawasi armastusluule, mida Amal õpilastele ette loeb, on islamis homoerootilise sisu tõttu keelatud. Tõmmates endale ja tervele koolile rangemat islami kasvatust pooldavate lastevanemate pahameele, pannakse Amal valiku ette, mis paneb ta kahtlema kõiges, millesse ta on seni uskunud.

Terava sotsiaalse närvi poolest tuntud režissööri Jawad Rhalibi uus film on lugu vaprusest ja julgusest seista vastu ühiskonnas üha enam pead tõstvale radikaliseerumisele, mille ilmingud jõuavad tahes tahtmata koduseinte vahelt kõige haavatavama vanusegrupi, laste ja noorukite, mõttemallidesse.

Helmut Jänes

Režissöör
Jawad Rhalib
Stsenarist
Jawad Rhalib, David Lambert, Chloé Leonil
Osades
Lubna Azabal, Fabrizio Rongione, Catherine Salée, Kenza Benbouchta, Ethelle Gonzalez-Lardued, Johan Heldenberg, Babetida Sadjo, Mehdy Khachachi
Produtsent
Geneviève Lemal
Kaasprodutsent
Ellen De Waele
Operaator
Lisa Willame
Monteerija
Nicolas Rumpl
Produktsioon
Scope Pictures, Serendipity Films
Kestus
Keel
araabia, prantsuse
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Jawad Rhalib

Jawad Rhalib (1965) on tuntud terava sotsiaalse närviga kino poolest. Tema mängu- ja dokumentaalfilmide keskmes on ühiskonnas esinevate vigade ning poliitiliste, majanduslike ja religioossete konfliktide kompromissitu hukkamõist. Rhalid on tänaseks teinud kaheksa täispikka filmi.

Filmograafia:
valik/selected: 7, rue de la Folie (Madness, 2014), Insoumise (Rebellious Girl, 2016), When Arabs Danced" (2018, doc), Fadma, even ants have wings (2019, doc, Amal (2023)

Inimõiguste Instituut

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss150101 / Amal
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedJawad Rhalib (Director, Screenwriter), Genevieve Lemal (Producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss164102 / Amal
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss170602 / Amal
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga
for chat functionality lives in data.yaml