5. september
Sündmus, mis raputas kogu maailma ja kuidas maailm sellest teada sai.
München. 5. september 1972. Suveolümpiamängude kümnes päev. Kell 4.40 öösel kuuleb ABC sporditoimetuse liige lähedalasuvast olümpiakülast laske. Selgub, et palestiina terroristid on võtnud pantvangi 11 Iisraeli koondise liiget. Hoolimata uudistetoimetuse vastuseisust asub kajastust juhtima ambitsioonikas noor produtsent Geoffrey Mason (John Magaro), kes püüab tõestada end oma ülemusele, telelegend Roone Arledge’ile (Peter Saarsgard). Abiks kohalik tõlk Marianne (Leonie Benesch) ja karastunud tehniline tiim, peavad ameeriklased tegema raskeid otsuseid, kuidas toimuvast maailmale raporteerida pingelises olukorras, kus informatsioon on poolik, kell tiksub ning kaalul on inimelud.
Pärast esilinastust tänavusel mainekal Telluride’i filmifestivalil on ajalooline põnevusdraama „5. september“ tõusnud ootamatult nüüdseks juba käivitunud auhinnahooaja „mustaks hobuseks“. Umbes nagu Münchenis palehigis tegutsenud sporditoimetuse töötajad, kes tervele maailmale raskuste kiuste olümpiakülas toimuvast ette kandsid…
Kaasahaarava linaloo režissöör on Tim Fehlbaum, stsenaristid Moritz Binder, Alex David ja Tim Fehlbaum.
Lauri Kaare
Tim Fehlbaum (1982) on Šveitsis Baselis sündinud stsenarist ja režissöör. Aastal 2002 alustas ta õpinguid Müncheni Televisiooni-ja Filmiülikoolis (HFF) režii erialal. Seitsme õppeaasta jooksul tegi ta mitmeid lühifilme ja muusikavideoid, samuti töötas ta dokumentaalfilmide operaatorina. Tema esimene täispikk mängufilm, apokalüptiline põnevik „Hell” (2011) tõi talle Müncheni filmifestivalil parima režissööri auhinna. Teos linastus ka Locarno filmifestivalil, jõudis Saksa kinoekraanidele ja pälvis 2012. aasta Saksa Filmiauhindadel nominatsiooni viies kategoorias. Järgmine täispikk mängufilm – samuti apokalüptiline põnevik – „Tides” (2021) esilinastus Berliini filmifestivalil ning võitis samuti mitmeid auhindu (kaasa arvatud neli Saksa Filmiauhinda).
Hell (2011), The Colony (Koloonia, 2021), September 5 (2024)