2000 meetrit Andrijivkani
Oscari võitnud Mstõslav Tšernovi sõjavastane sõjafilm, mis ei jäta lahingute realistlikkuse osas midagi fantaasia hooleks.
„20 päeva Mariupolis“ eest parima dokumentaalfilmi Oscari võitnud Ukraina dokumentalist ja ajakirjanik Mstõslav Tšernov on teinud uue filmi „2000 meetrit Andrijivkani“ otse rindelt, kus rühm Ukraina võitlejaid riskib eluga, et läbida strateegiliselt olulise küla päästmiseks kõigest kaks kilomeetrit, mis lahinguolukorras võtab aega päevi.
Donetski lähedal asuv ligi saja elanikuga Andrijivka küla on kaardil kõigest väike täpike, mis sai sõjalise tähtsuse pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale. Ukraina üksus saab ülesandeks küla tagasi vallutada ja peab selleks läbima karmi maastiku vaenlase pideva tule all. Filmi režissöör on võitlejatega sel teekonnal kaasas ning ka sõdurid kannavad kaameraid, mis näitavad sõda kogu oma koleduses ja (eba)inimlikkuses. Vaataja viiakse sündmuste keskele nagu mõni mesilane, kes teeb kogu 2000 meetrise rännaku sõjakiivri peal kaasa, alates käsu kätte saamisest kuni operatsiooni käigus hukkunute mulda sängitamiseni.
Väärtuslik vaatamine kõigi jaoks, kes tegelevad igapäevaselt sõja eemale heidutamisega Eestist.
Tegemist on ilmselt selle sajandi kõige olulisema sõjavastase sõjafilmiga, mis ei jäta lahingute realistlikkuse osas midagi fantaasia hooleks ja näitab kõike ilustamata ning ausalt. Film pälvis mainekal Sundance’i festivalil maailma dokumentaalfilmide võistlusprogrammis parima režissööri auhinna. Ukraina esitas filmi parima mitteingliskeelse filmi Oscari kandidaadiks.

Mstyslav Chernov (1985)
Filmograafia:
20 Days in Mariupol (2023, doc)




