PÖFF : 2021 : BNFF

Maailma esilinastus

100 aastat Eesti Arhitektide Liitu

Ingliskeelne pealkiri
100 years of the Estonian Association of Architects
Venekeelne pealkiri
100 лет Союзa Aрхитекторов Эстонии
Pealkirja originaal
100 aastat Eesti Arhitektide Liitu
Režissöör
Peeter Brambat, Margit Mutso
Riik
Eesti
Aasta
2021
Festival
25. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
#pöfftrending
Teema
ajalugu, kohalugu, arhitektuur

Viisteist aastat tagasi valmis Arhitektide Liidu tellimusel selle sündi, ajalugu ja tegemisi kajastav film. See pidi esilinastuma liidu 85. tegevusaastat tähistaval galal, kuid pärast paari minutit hakkas tehnika tõrkuma, film maandus lauasahtlisse ja sinna see ununes. Liidu saja aasta juubeli eel otsiti linateos aga tolmukihi alt välja ning lisati värske lõik viimase viieteistkümne aasta ettevõtmiste kohta.

Aastal 1921, 8. oktoobril kogunes 15 eesti arhitekti, et asutada Eesti Arhitektide Liidu eelkäija Eesti Arhitektide Ühing. Ühingu esimeheks valiti Eugen Habermann. Sellest ajast peale on Eesti arhitektid alati seisnud selle eest, et Eestis ehitatud keskkond oleks kvaliteetne, et kerkivad majad oleksid projekteerinud professionaalid, et riigi tellimusel valmivad hooned oleksid eeskujuks erasektorile ja et riigi koridorides liiguks ka arhitektuuri ja linnaehituse asjatundjaid. Loomulikult on ikka olnud päevakorral ka arhitektide n-ö siseteemad: eetika, professionaalsus ja vajadusel ka oma liikmete toetamine.
Eesti Arhitektide Liidu tegevuse katkestas ajutiselt Teine maailmasõda. Sellele järgnenud Nõukogude okupatsiooni ajal töötas liit edasi Eesti Nõukogude Arhitektide Liidu nimetuse all. Loomeliitude töö oli tol ajal kommunistliku partei kontrolli all ja kohati formaalne, kuid üht-teist suudeti ka nendes tingimustes korda saata. 1988. aastal andsid Eesti arhitektid oma panuse ka loomeliitude pleenumil ja riigi iseseisvuse taastamisel.

Pärast Eesti iseseisvuse taastamist oli Arhitektide Liidul majanduslikult raske aeg. Kuna kadus riigi toetus, tuli hakata maksma üüri kontoriruumide eest, liikmemaksu nappis ning kitsikuses vaevleva loomeliidu maine arhitektide hulgas ei olnud ka just kuigi kõrge. Raskustest väljuti aga endisest tugevamana. Nüüd on Eesti Arhitektide Liit kasvav organisatsioon, kuulub arhitektide Euroopa ja maailma struktuuri, hoiab jõuliselt riigi kurssi kvaliteetruumi loomise suunal ning seisab ka arhitektide huvide eest.

Filmis räägivad oma valitsusajast kõik Arhitektide Liidu juhid, kellega sai filmimise ajal vestelda. Paraku on nii mõnigi neist nüüdseks lahkunud. Arhitektide tegevuse kaudu rullub ekraanil lahti sada aastat Eesti ehituslugu, seda kogu oma ilus ja valus.

Režissöör
Peeter Brambat, Margit Mutso
Stsenarist
Pille Epner, Margit Mutso
Produtsent
Peeter Brambat, Eros Brambat
Operaator
Mait Mäekivi, Meelis Kadastik, Tarvo Tammeoks
Monteerija
Kalle Käärik
Produktsioon
AD Oculos Film
Kestus
Keel
eesti

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Peeter Brambat

Peeter Brambat (1954 - 2014)

Valik: Su nimi olgu Iisrael (2004, doc), Mikk (PÖFF 2006, doc), Uus päev luuakse idakaares (2008, doc), Kosmos 68 - Legendid vol 1 (2011, doc), Kirjad Islandilt (2015, doc, co-dir), 100 aastat Eesti Arhitektide Liitu (2021, doc, co-dir)

Režissöör
Margit Mutso

Margit Mutso (snd 1966)

100 aastat Eesti Arhitektide Liitu (2021, doc, co-dir)

Programmi esitleb

Seansid

Saal 2 Tallink Apollo Kino Solaris
Seanss071103 / 100 aastat Eesti Arhitektide Liitu
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Saal 2 Kino Artis
Seanss141601 / 100 aastat Eesti Arhitektide Liitu
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler