PÖFF : 2021 : BNFF

Loading...

Rebels With Their Shorts 2
Virtual hall Online Cinema

Rebels With Their Shorts 2

Programme
Rebels with a Cause
Director
Tomek Popakul, Marko Tadic, Paisley Valentine Walsh, Svetislav Dragomirović, Mohammadreza Mayghani, David Kennedy, Ruby Baker
Country
Poland, Croatia, United Kingdom, Serbia, Iran, USA
Shorts Animation Competition 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts Animation Competition 1

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Pernille Kjaer, Adrian Dexter, Špela Čadež, Claire Sichez, Urška Djukić, Marta Pajek
Country
France, Denmark, Slovenia, Germany, Poland, Canada
Shorts Animation Competition 2
Virtual hall Online Cinema

Shorts Animation Competition 2

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Milos Tomic, Varya Yakovleva, Malte Stein, Joe Hsieh, Marine Blin, Mathilde Parquet, Joanna Quinn
Country
Slovenia, Russian Federation, Germany, Taiwan, France, United Kingdom, Canada
Shorts Kids Animation Competition 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts Kids Animation Competition 1

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Petr Mischinger, Inès Bernard-Espina, Mélody Boulissière, Clémentine Campos, Chen Yang, Marcel Barelli, Joana Toste, Seung-bae Jeon
Country
Czechia, France, Germany, Switzerland, Portugal, South Korea
Shorts Kids Animation Competition 2
Virtual hall Online Cinema

Shorts Kids Animation Competition 2

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Kaisa Penttilä, Eric Montchaud, Nicolas Hu
Country
Finland, France
Shorts Animation Competition 4
Virtual hall Online Cinema

Shorts Animation Competition 4

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Mahboobeh Kalaee, Daniel Benjamin Gray, Nicolas Keppens, Carolina Sandvik, Hugo Covarrubias, Michalina Musialik
Country
Iran, France, Hungary, Canada, Belgium, Netherlands, Sweden, Chile, Poland
Shorts Animation Competition 3
Virtual hall Online Cinema

Shorts Animation Competition 3

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Leonid Shmelkov, Yoriko Mizushiri, JANG Nari, Pieter Coudyzer, Alisa Temchenko, Michelle and Uri Kranot
Country
Russian Federation, France, Japan, South Korea, Belgium, Denmark, Canada
Shorts Kids Animation Competition 3
Virtual hall Online Cinema

Shorts Kids Animation Competition 3

Programme
Shorts Animation Competition
Director
Uri Lotan, Edoardo Natoli, Guillaume Lorin
Country
Israel, Italy, France, Switzerland
Shorts Live-Action Competition 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts Live-Action Competition 1

Programme
Shorts Live-Action Competition
Director
Assel Aushakimova, Lucia Lorè, Max Kerkhoff, Manolis Mavris, Sarah Arnold, Ivete Lucas, Patrick Bresnan
Country
Kazakhstan, Italy, Germany, Greece, France, USA, Estonia
Shorts Live-Action Competition 2
Virtual hall Online Cinema

Shorts Live-Action Competition 2

Programme
Shorts Live-Action Competition
Director
Jovi LEE Yi-shan, Noelia R. Deza, Marija Apcevska, Laura Weissenberger, Ella Jones
Country
Taiwan, Spain, North-Macedonia, Austria, United Kingdom
Rebels With Their Shorts 1
Virtual hall Online Cinema

Rebels With Their Shorts 1

Programme
Rebels with a Cause
Director
Sasha Svirsky, Yorgos Tzikas, Petersen Vargas, Yoakim Bélanger, Ana Moreira, Faeze Karimpour, Ian Killick
Country
Russian Federation, Greece, Philippines, Canada, Portugal, France, United Kingdom
Vitamins
Virtual hall Online Cinema

Vitamins

Programme
Shorts Alternatives
Director
Laurent Paillot, Simon Ellis, Gottfried Mentor, Lauri Haukkamaa, Prakhar Shukla, Shayan Shukla, Sion Thomas, Jure Dostal, Taylor Olson, Vanja Victor Kabir Tognola, Jaume Maneja Ossó, Danny Coolahan, Alexandre Lefebvre
Country
France, United Kingdom, Germany, Finland, Denmark, Slovenia, Canada, Switzerland, Spain, Australia
Shorts New Talents Competition: Live-action 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Live-action 1

Programme
Shorts New Talents Competition: Live-action
Director
Agnieszka Nowosielska, Lana Bregar, Barbara Lervig, Wisarut Sriputsomboon, Sophy Romvari
Country
Poland, Slovenia, Faroe Islands, Thailand, Canada
Shorts New Talents Competition: Live-action 2
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Live-action 2

Programme
Shorts New Talents Competition: Live-action
Director
Gardar Thor Thorkelsson, Camille Tricaud, Franziska Unger, Bruno Gradaschi, Ville Koskinen, Ida-Maria Olva
Country
United Kingdom, Germany, Argentina, Estonia, Finland
Shorts New Talents Competition: Live-action 3
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Live-action 3

Programme
Shorts New Talents Competition: Live-action
Director
Leonardo Martinelli, Ben Voit, Mathias Seebacher, Lisa Sallustio
Country
Brazil, Germany, Austria, France
Shorts New Talents Competition: Live-action 4
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Live-action 4

Programme
Shorts New Talents Competition: Live-action
Director
Mohammad Reza Rasouli, Jelena Vujović, Anna Sobolevska, Alexandru Mironescu, Kay Niuyue Zhang
Country
Austria, Switzerland, Ukraine, Romania, China, USA
Shorts National Competition 4
Virtual hall Online Cinema

Shorts National Competition 4

Programme
Shorts National Competition
Director
Francesco Rosso, Kaspar Ainelo, Ruslan Mironov, Silver Õun, Martinus Klemet, Raoul Kirsima
Country
Estonia
Shorts New Talents Competition: Live-action 5
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Live-action 5

Programme
Shorts New Talents Competition: Live-action
Director
Minsho Limbu, Théo Degen, Arctic Qu, Yinghai Hu, Findlay Brown
Country
Nepal, Belgium, Australia, China, Canada
Shorts National Competition 2
Virtual hall Online Cinema

Shorts National Competition 2

Programme
Shorts National Competition
Director
Ülo Pikkov, Daria Litvichenko, Eeva Mägi, Volia Chajkouskaya, Kaire Russ, Laura Liventaal
Country
Estonia
Animated Journeys: On the Edge
Virtual hall Online Cinema

Animated Journeys: On the Edge

Programme
Shorts Panorama
Director
Edmunds Jansons, Yann Chapotel, Morrie Tan Shu Zhen, Reza Riahi, Anna Paděrová, Ewa Smyk, Subarna D, Marie Larrivé
Country
Latvia, France, Singapore, Czechia, United Kingdom, India
Animated Realities - Short Documentaries
Virtual hall Online Cinema

Animated Realities - Short Documentaries

Programme
Doc@Shorts
Director
Olivia Martin-McGuire, Georges Schwizgebel, Carlos Gómez Salamanca, Yiorgos Tsangaris, Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur, Christian Wittmoser, Zuniel Kim, YiYangSun, Virgil Widrich, Oskar Salomonowitz, Marko Djeska
Country
France, Australia, Switzerland, Colombia, Cyprus, Germany, China, Austria, Croatia, Portugal
Black Nights Comedy
Virtual hall Online Cinema

Black Nights Comedy

Programme
Shorts Alternatives
Director
Carlos Segundo, Veneta Androva, Solmund MacPherson, Adam Long, Adam Peterson, Simon Schnellmann, Big Red Button, Sergey Tselikov
Country
France, Germany, Canada, USA, United Kingdom, Russian Federation
Bridging the Gap - Short Documentaries 1
Virtual hall Online Cinema

Bridging the Gap - Short Documentaries 1

Programme
Doc@Shorts
Director
Omer Daida, Gosia Juszczak, Sebastian Mulder
Country
Israel, Spain, Netherlands
Shorts New Talents Competition: Animation 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts New Talents Competition: Animation 1

Programme
Shorts New Talents Competition: Animation
Director
Éva Darabos, Anastasiya Lisovets, Roel Van Beek, Diana Cam Van Nguyen, Viktorie Štěpánová, Juliette Laboria, Réka Anna Szakály, Chaerin Im, Azevedo Andrade Natália, Yuanqing CAI, Nathan CRABOT, Houzhi HUANG, Mikolaj JANIW, Mandimby LEBON, Théo TRAN NGOC
Country
Hungary, Russian Federation, United Kingdom, Czechia, Slovakia, France, Germany, South Korea, USA
Dance Films: Physical Storytelling
Virtual hall Online Cinema

Dance Films: Physical Storytelling

Programme
Shorts Alternatives
Director
Apostolos Nikolaidis, Sam Asaert, Jacopo Greco D'alceo, Lenne Chai, ScRach MarcS, Fotis Skourletis, NONO, Michael Fetter Nathansky
Country
Greece, Belgium, France, Singapore, United Kingdom, Germany
Shorts National Competition 1
Virtual hall Online Cinema

Shorts National Competition 1

Programme
Shorts National Competition
Director
Katrin Tegova, Eeva Mägi, Ragne Mandri, Sofia Afonasina, Oliver Remma, Leeni Linna
Country
Estonia
Shorts National Competition 3
Virtual hall Online Cinema

Shorts National Competition 3

Programme
Shorts National Competition
Director
Jonas Taul, Teresa Juksaar, Morten Tšinakov, Lucija Mrzljak, Rūdolfs Anže, Robert Raska Ly
Country
Estonia
In Focus: Seven Years in Hungary
Virtual hall Online Cinema

In Focus: Seven Years in Hungary

Programme
Shorts Panorama
Director
Péter Vácz, Réka Bucsi, Borbála Zétényi, Zsuzsanna Kreif, Nadja Andrasev, Anna Katalin Lovrity, Olivér Hegyi, Flóra Anna Buda
Country
Hungary
Shorts Live-Action Competition 5
Virtual hall Online Cinema

Shorts Live-Action Competition 5

Programme
Shorts Live-Action Competition
Director
Radu Jude, Joanne Delachair, Zoé Arene, Isamu Hirabayashi, Nick Blake, Yi Tang
Country
Romania, France, Belgium, Japan, United Kingdom, Hong Kong
Late Night Love
Virtual hall Online Cinema

Late Night Love

Programme
Shorts Alternatives
Director
Simon Maria Kubiena, Mélanie Robert-Tourneur, Benjamin Belloir, Renee Zhan, Guillaume Scaillet, Domenico Distilo
Country
Austria, Belgium, France, United Kingdom, Germany
Shorts Live-Action Competition 3
Virtual hall Online Cinema

Shorts Live-Action Competition 3

Programme
Shorts Live-Action Competition
Director
Víctor Moreno, Nora Longatti, Ross White, Tom Berkeley, Lauri Niemelä, Pablo Serret de Ena
Country
Spain, Switzerland, United Kingdom, Estonia, Denmark
Late Night Sci-Fi
Virtual hall Online Cinema

Late Night Sci-Fi

Programme
Shorts Alternatives
Director
Louis Reifenauer, Thanasis Tsimpinis, Adrian Replanski, Igor Drljača, BAKER KARIM, Akinola Davies, Eric Pumphrey
Country
Belgium, Greece, France, Canada, Sweden, United Kingdom, USA
Shorts Live-Action Competition 4
Virtual hall Online Cinema

Shorts Live-Action Competition 4

Programme
Shorts Live-Action Competition
Director
Elvira Lind, Haukur Björgvinsson, Gergő V. Nagy, Danech San, Nash Edgerton
Country
USA, Iceland, Hungary, Cambodia, Australia
Little Nightmares: Best of MIFF
Virtual hall Online Cinema

Little Nightmares: Best of MIFF

Programme
Shorts Panorama
Director
Gustav Egersted & Johan Tappert, Danny Gibbons, Alex Scott, Gustav Egerstedt, Ilya Plyusnin, Thomas Soulignac, Anders Elsrud Hultgreen
Country
Sweden, United Kingdom, Russian Federation, France, Norway
Midnight Madness
Virtual hall Online Cinema

Midnight Madness

Programme
Shorts Alternatives
Director
Grégoire DE BERNOUIS, Jawed BOUDAOUD, Simon CADILHAC, Hélène LEDEVIN, 박유선, Katarzyna Miechowicz, Kajika Aki Ferrazzini, Elena Felici, David Daenemark, Hee-yoon Hahm, Daria Kopiec, Tae-woo Kim, Mauro Luis, Marcos Sánchez
Country
France, South Korea, Poland, Denmark, Czechia, Spain, Chile
Pocket Worlds - Short Documentaries 2
Virtual hall Online Cinema

Pocket Worlds - Short Documentaries 2

Programme
Doc@Shorts
Director
Hilarija Laura Ločmele, Daria Turetski, Fernando Souza, Pablo Curto, Eliane Esther Bots
Country
Latvia, Israel, Japan, Netherlands
Queer Bonds
Virtual hall Online Cinema

Queer Bonds

Programme
Shorts Alternatives
Director
Martín Delfino Guevara, Dina Indykh, Tal Meshulam, Shelly Salem, Eden Dolev, Omran Tlalka, Raz Negev, Dor Kaplan, Michael Jacob, Neomi Hazan, Liat Meik, Miguel Parra, Katarina Rešek Kukla, Hakim Mao, Cloudy Rhodes
Country
Spain, Israel, Slovenia, France, Australia
The Parent
Virtual hall Online Cinema

The Parent

Programme
Youth Competition, Main programme of Kinoff, Children's Rights Programme
Director
Vlad Furman
Country
Russian Federation
Dealer
Virtual hall Online Cinema

Dealer

Programme
Youth Competition
Director
Jeroen Perceval
Country
Belgium
Buster's World
Virtual hall Online Cinema

Buster's World

Programme
Children's Competition Programme, ECFA Competition
Director
Martin Miehe-Renard
Country
Denmark
Back to Those Days
Virtual hall Online Cinema

Back to Those Days

Programme
Children's Rights Programme, Youth Competition
Director
Konrad Aksinowicz
Country
Poland
The Tenant
Virtual hall Online Cinema

The Tenant

Programme
Youth Competition
Director
Sushrut Jain
Country
India, USA
The Fam
Virtual hall Online Cinema

The Fam

Programme
Children's Rights Programme
Director
Fred Baillif
Country
Switzerland
Jim Button and the Wild 13
Virtual hall Online Cinema

Jim Button and the Wild 13

Programme
Children's Programme
Director
Dennis Gansel
Country
Germany
#youngfilmmaker 1
Virtual hall Online Cinema

#youngfilmmaker 1

Programme
#youngfilmmaker
Director
Nikita Fatejev, Eero Lõhmus, Grete Kaio, Mia Jakobson, Nikita Duško, Ako Allik
Country
Estonia
Runner
Virtual hall Online Cinema

Runner

Programme
Baltic Film Competition
Director
Andrius Blaževičius
Country
Lithuania, Czechia
Dear Future Children
Virtual hall Online Cinema

Dear Future Children

Programme
Science360°
Director
Franz Böhm
Country
Germany
#youngfilmmaker 2
Virtual hall Online Cinema

#youngfilmmaker 2

Programme
#youngfilmmaker
Director
Teodor Noor, Frida Noor, Pauliina Luure, Franz Joseph Sinimäe, Eva Matilda Utsal, Aleks Moppel, Artjom Amosov, Mihkel Paumverk, Kira Nemirovitš-Dantšenko
Country
Estonia
The Year Before the War
Virtual hall Online Cinema

The Year Before the War

Programme
Baltic Film Competition
Director
Dāvis Sīmanis
Country
Latvia, Lithuania, Czechia
Other Cannibals
Virtual hall Online Cinema

Other Cannibals

Programme
First Feature Competition
Director
Francesco Sossai
Country
Germany
Herd Immunity
Virtual hall Online Cinema

Herd Immunity

Programme
Official Selection
Director
Adilkhan Yerzhanov
Country
Kazakhstan, France
The List of Those Who Love Me
Virtual hall Online Cinema

The List of Those Who Love Me

Programme
Official Selection
Director
Emre Erdoğdu
Country
Turkey
Dear Thomas
Virtual hall Online Cinema

Dear Thomas

Programme
Official Selection, Goethe-Institut Presents: New German Cinema
Director
Andreas Kleinert
Country
Germany
Unprecedented
Virtual hall Online Cinema

Unprecedented

Programme
Rebels with a Cause
Director
Masaaki Kudo
Country
Japan
The Moths
Virtual hall Online Cinema

The Moths

Programme
Rebels with a Cause
Director
Piotr Stasik
Country
Poland
A Siege Diary
Virtual hall Online Cinema

A Siege Diary

Programme
Current Waves, Main programme of Kinoff
Director
Andrey Zaytsev
Country
Russian Federation
Last 'Dear Bulgary’
Virtual hall Online Cinema

Last 'Dear Bulgary’

Programme
Main programme of Kinoff, Current Waves
Director
Aleksey Fedorchenko
Country
Russian Federation
The Conscience
Virtual hall Online Cinema

The Conscience

Programme
Main programme of Kinoff, Current Waves
Director
Aleksey Kozlov
Country
Russian Federation
Zero Fucks Given
Virtual hall Online Cinema

Zero Fucks Given

Programme
Current Waves
Director
Julie Lecoustre, Emmanuel Marre
Country
France, Belgium
Whispers of War
Virtual hall Online Cinema

Whispers of War

Programme
Current Waves, Goethe-Institut Presents: New German Cinema
Director
Florian Hoffmann
Country
Germany
Bloody Oranges
Virtual hall Online Cinema

Bloody Oranges

Programme
Midnight Shivers
Director
Jean-Christophe Meurisse
Country
France
All-In
Virtual hall Online Cinema

All-In

Programme
Doc@PÖFF
Director
Volkan Üce
Country
Belgium
The Children of Noisy Village
Virtual hall Online Cinema

The Children of Noisy Village

Programme
Swedish Children’s Films @ Just
Director
Lasse Hallström
Country
Sweden
My Dad is a Sausage
Virtual hall Online Cinema

My Dad is a Sausage

Programme
Children's Competition Programme, ECFA Competition
Director
Anouk Fortunier
Country
Belgium, Netherlands
Night Forest
Virtual hall Online Cinema

Night Forest

Programme
Children's Competition Programme, Goethe-Institut Presents: New German Cinema, ECFA Competition
Director
André Hörmann, Katrin Milhahn
Country
Germany
Precious Ivie
Virtual hall Online Cinema

Precious Ivie

Programme
First Feature Competition, Goethe-Institut Presents: New German Cinema
Director
Sarah Blaßkiewitz
Country
Germany
The Shadow Hour
Virtual hall Online Cinema

The Shadow Hour

Programme
Goethe-Institut Presents: New German Cinema, Rebels with a Cause
Director
Benjamin Martins
Country
Germany
The Last Execution
Virtual hall Online Cinema

The Last Execution

Programme
Current Waves, Goethe-Institut Presents: New German Cinema
Director
Franziska Stünkel
Country
Germany
Mr. Bachmann and His Class
Virtual hall Online Cinema

Mr. Bachmann and His Class

Programme
Doc@PÖFF, Goethe-Institut Presents: New German Cinema
Director
Maria Speth
Country
Germany