fbpx

Külalised: Wanphrang Diengdog, director; Shahnaab Alam, producer; Sweety Jane Pala, producer; Adil Hussain, cast

Maailma esilinastus

Lorni, igavene veenusk

Lorni - The Flaneur

Debüütfilmide võistlusprogramm

India
2019, 107 min

Rež: Wanphrang Diengdoh
Sts: Wanphrang K Diengdoh
Osatäitjad: Adil Hussain
Keel: inglise, hindi

Sünopsis

Kümme aastat tagasi tekkis Wanphrang K. Diengdohil filmiidee. Teadmata, millal see teoks saab, hakkas ta joonistama tulevase filmi kadreeringuid. Selle kõrval tegi ta dokumentaalfilme, installatsioone, muusikavideosid ja muusikat ise – autor on aktiivne tegevmuusik. Aja jooksul joonistatust hakkas saama juba avaldamiskõlbulik koomiksromaan, kui äkki tuli hoopis võimalus teha siiski film.

Shillong on väike linnake, kus elab isehakanud, kuid ilma tööta eradedektiiv. Mehe üksluisesse ellu saabub pööre: tal palutakse uurida suure kultuuriväärtusega esemete kadumist. Otsides üht, avastab ta aga midagi muud ...

Selle ülimalt stiilse filmi puhul hämmastab režii kindlakäelisus alates esimesest kaadrist kuni viimaseni. Filmis on „kohustuslikud“ noir elemendid – üksik mees, linn, saatuslik naine, jne, kuid Wanphrang on lisanud sellele veel midagi – selle, mis on samamoodi kadumas või ümber kujunemas. Filmi pealkirjas pole sugugi juhuslikult sõna lorni, mis tähistab khasi keeles uudishimulikku inimest, kes topib nina teiste asjadesse. Juhuslik pole ka see, et filmi võtted toimusid lavastaja kodukohas: see on autori kummardus oma keelele ja kultuurile, aga samas ka väljakutse uuele ajale koos rühmitusega #khasinewwave, mille üks loojatest režissöör on.

Mihkel Möölman

Režissöör

Wanphrang Diengdoh on sõltumatu filmitegija, kelle lühifilmid, muusikavideod ja kunstiinstallatsioonid peegeldavad tema huvi oma kodukandi kultuuri ja poliitika vastu. 2011 valmis tema esimene lühifilm, mis pälvis kõik olulisemad auhinnad GISFF filmifestivalil. 2015 lavastas ta dokfilmi „Between the Forest and the Song“, mis avastab Kongthongi küla rahvalaulu traditsioone. Wanphrang on ka mitme muusikadokumentaali autor, lisaks poliitpunkansambli Tarik liige ning salvestab ja produtseerib muusikat ja heliplaate.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival