fbpx

Külalised: Jurgis Matulevičius, director; Stasys Baltakis, cast; Saulė Bliuvaitė, Crew

MAAILMA ESILINASTUS

Iisak

Isaac
Izaokas

Debüütfilmide võistlusprogramm

Leedu, Poola
2019, 91 min
Rež: Jurgis Matulevičius
Prod: Stasys Baltakis
Sts: Jurgis Matulevicius, Saule Bliuvaite, Nerijus Milerius
Op: Narvydas Naujalis
Muusika: Agne Matuleviciute, Domas Strupinskas
Osatäitjad: Aleksas Kazanavicius, Severija Janusauskaite, Dainius Gavenonis, Dainius Kazlauskas, Martynas Nedzinskas
Tootja: Film Jam
Keel: leedu, saksa, vene

Sünopsis

Julge ja stiilne film noir uurib elu Leedus natside sissetungi ajal ja Nõukogude okupatsiooni kõige süngematel päevadel. Kurikuulus „Operatsioon Barbarossa“ jõudis Kaunasesse 1941. aasta juunis. 25. - 27. juunil 1941 piinati ja tapeti hulgaliselt juute, see koletu sündmus kannab nime Lietukise garaažitapatalgud. Lihtsameelne naabrimees Iisak oli üks selle õnnetutest ohvritest.

Traagiline sündmus vallandab rodu saatuslikke kokkusattumusi, kahtlusi, kirgi, valesüüdistusi ja külmaverelisi reetmisi. Mõne tunnistaja ja asjaosalise haavad ja süümepiinad pole paranenud ka 25 aastat hiljem. Kogenud režissöör Gediminas naaseb USA-st, kavatsedes lavastada ajalooline draama stsenaariumi põhjal, kus on kirjas kahtlaselt täpsed faktid veriste tapmiste kohta, mida vihased KGB agendid alles uurivad. Gediminase saatuslikud kohtumised operaator Andriusega muudavad pöördumatult mõlema mehe saatust. Tõde otsides armuvad mõlemad mehed nende ühisesse sõbrannasse Elenasse.

Lootustandev ja andekas Jurgis Matulevičius hoidub lihtsatest kompromissidest ning portreteerib mustvalget minevikku juhuslike värvilaikude ja innustava muusikaga. Ta sulandab osavalt kokku Leedu valusalt painava mineviku ja väljamõeldud lood filmitegemise unistustest, sügavale peidetud saladustest, propagandast ja tsensuurist ning hirmust süüdimõistmise ees. Ehkki film ei anna otseseid vastuseid, jääb see kauaks meelde, osalt kindlasti tänu suurepärastele näitlejatöödele.

Edvinas Pukšta

Režissöör

Jurgis Matulevičius (snd 1989) on lõpetanud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia filmirežii eriala. On töötanud koos Leedu filmilegendi Šarūnas Bartase, Algimantas Puipa ja paljude teistega. On teinud 4 lühifilmi “Absurd People” (2011), “Anima Animus” (2012), “Victim” (2013) ja “Interrogator” (2015), mida on näidatud nii Leedus kui ka rahvusvahelisel areenil. “Isaak” on tema esimene täispikk mängufilm. Hetkel on tal käsil dokumentaalfilm “The Golden Flask”, kus ta on ka operaatoriks.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival