PÖFF on üks maailma 14 A-kategooria filmifestivalist. Kokku linastus 28. PÖFFil 249 pikka ja 323 lühikest filmi 81 riigist, seansse oli 864. Festival koos Industry@Tallinn & Baltic Eventiga tõi Eestisse 1788 väliskülalist 65 riigist (kokku ööbimisi 5600), festivali kajastas 141 ajakirjanikku 24 riigist.
PÖFF koosneb järgmisest osadest:
PÖFFi meediakajastus jätkas tõusutrendi, festivalil osales rekordarv rahvusvahelisi ajakirjanikke - 78. Festivali mainimine tuvastati enam kui 6000 uudisloos. Kokku mainiti PÖFFi aasta jooksul 70+ riigis. Potentsiaalsete meediakontaktide arv oli 19,5 miljardit.
PÖFF kogus 2024. aastal kokku 93 044 külastust.
Kui PÖFFi 2024 aasta eelarve on ligi 2,75 miljonit eurot, siis selle eelarvega kaasnev PÖFFi mõju nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil on kordades suurem. Iga investeeritud ja toetatud euro toob riigile tagasi mitmekordselt. 2024 aastal üks Eesti poolt sündmusesse pandud euro toob tagasi 6,9 eurot.
PÖFFi majandusliku mõju arvutamise aluseks on võetud Suurte Kultuuri- ja Spordisündmuste Sotsiaal-majandusliku Mõju Mudel (SuMu) ning Eesti Konjunktuuriinstituudi 2024. aastal läbiviidud uuringud PÖFFi ja Industry@Tallinn & Baltic Event külastajate kulutuste kohta.
SuMu mõõdiku tellis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Loe mõõdikust lähemalt siit.
ALLPOOL TOOME VÄLJA TÄPSEMAD MAJANDUSLIKKU MÕJU UURINGUTE TULEMUSED
SuMu eesmärk on võimaldada kultuuri- ja spordisündmuste sotsiaal-majanduslike mõjude prognoosimist ning mõjude tagantjärele hindamist. Tegu on kultuurikorraldusliku tööriistaga, mis aitab planeerida potentsiaalsete sündmuste korraldamist tagades, et neil oleks positiivne mõju Eestile ja sündmust võõrustavale kohalikule omavalitsusele.
SuMu mudel võtab arvesse järgmist:
PÖFF lisas mudelisse eelarvelised kulutused/tulud ja muud sotsiaal-majanduslikud näitajad (töötajate arv, vabatahtlike arv, meedikajastuste ulatuse jne). Lisaks ka sise – ja väliskülastajate kulutused. Sise- ja väliskülastajate kulutused saadi 2024 aastal läbiviidud Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringutest.
SuMu abil on võimalik välja arvutada ka festivali kuvandi mõju. Sündmuse mõjust tulenev pikaajaline rahasüst Eestisse tähendab pikaajalist tulu, mis eeldab, et tänu paranenud kuvandile tuleb Eestisse rohkem väliskülastajaid. Sündmuse kuvandimõju KOVile on ligi 12,5 miljonit eurot ja Eesti riigile 6,2 miljonit. Ülevaatlikku joonist SuMu arvutuskäigust on võimalik näha SIIT.
Allolevad joonised on interkatiivsed, neile peale vajutades on võimalik näha täiendavat lisainformatsiooni.
PÖFFi festivali ja Industry@Tallinn & Baltic Event külastajad kulutavad sündmuse ajal kokku 4,2 miljonit eurot.
Allpool on eraldi välja toodud nii festivali (PÖFFi külastajate kulutused) kui ka Industry@Tallinn & Baltic Eventi külastajate tehtud kulutused seoses festivaliga.
Külastajate rahulolu: PÖFFi koos oma alaprogrammiga Industry@Tallinn & Baltic Event külastajate rahulolu oli erakordselt kõrge. PÖFF sai keskmiseks hindeks 6,3 ja Industry@Tallinn 6,4 seitsmesel skaalal, kusjuures enam kui pooled vastajad andsid maksimumpunkte. See kinnitab, et sündmused olid mitte ainult majanduslikult edukad, vaid pakkusid ka kõrgekvaliteedilist kogemust ja sisu.
Töökohtade loomine ja kogukondlik mõju: PÖFF koos oma alaprogrammiga Industry@Tallinn & Baltic Event aitasid kaasa ajutiste ja püsivate töökohtade loomisele (kokku 185 ametikohta), pakkudes tööd nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele professionaalidele. Lisaks osales festivalil suur hulk vabatahtlikke (üle 450), kelle panus aitas oluliselt kaasa ürituste edule ning tugevdas kogukonna seotust festivaliga.
Kultuuriline ja sotsiaalne mõju: PÖFF koos oma alaprogrammiga Industry@Tallinn & Baltic Event ei mõjuta ainult Eesti majandust, vaid ka kultuurilist arengut. Festival tutvustab Eesti filmikunsti rahvusvahelisele publikule ning loob väärtuslikke kontakte kohalike ja välismaiste filmiprofessionaalide vahel. Lisaks edendab PÖFF noorte loovust ja filmiharidust Just Filmi kaudu, pakkudes inspireerivaid elamusi lastele ja noortele.
Keskkonnamõju ja jätkusuutlikkus: PÖFF koos oma alaprogrammiga Industry@Tallinn & Baltic Event pöörab erilist tähelepanu jätkusuutlikule ja rohelisele filmitööstusele, kajastades kaasaegseid trende ja parimaid praktikaid. See toob esile festivali pühendumuse keskkonnateadlikkusele ning aitab positsioneerida Eestit vastutustundliku kultuurikorralduse eeskujuna.
Täpsemalt uuringute tulemused:
Lisaküsimuste korral võta ühendust:
Mikk Granström
mikk@poff.ee